Музичний інструмент Кларнет

Кларнет (з італ. clarinetto, з франц. clarinette, з нім. klarinette) – один з найбільш співучих і віртуозних дерев’яних духових інструментів.
Його діапазон – від d (іноді des, ре-бемоль малої октави) до a3-b3 (ля-сі-бемоль третьої октави) – ділиться на кілька відрізків (регістрів), що мають різні тембри.
Нижні ноти кларнета похмурі, середні матові, тьмяні, високі – світлі і дзвінкі. Найвищі звуки кларнета – різкі, навіть пронизливі.
Відповідно до характеру музики композитори використовують той чи інший регістр інструменту.

Музичний інструмент КларнетМожливості кларнета дуже великі. Йому притаманні і виразний спів, і блискучі віртуозні пасажі. Він може грати ледь чутно, найтихіше піаніссімо, але може і вразити сильним повним звуком.

Той вельми складний і багатий за своїм музично-виразними можливостями дерев’яний духовий інструмент, який ми зараз знаємо, з’явився у XVIII столітті. Однак він був винайдений не раптом,
а на основі стародавніх народних інструментів, у тому числі пастуших сопілок , та подібних до сопілки інструментів ще давньоєгипетських зразків.

Кларнет був сконструйований на межі 18 ст. німецьким музичним майстром з Нюрнберга Йоганном Кристофом Деннером, який вдосконалив вже відомий на той час французький народний духовий інструмент – шалюмо.
Він додав до шалюмо клапан знизу інструмента для полегшення переходу в другу октаву, у якій новий винайдений ним інструмент звучав дуже яскраво (з лат. clarus – світлий), від чого й отримав свою назву.
До кінця 18 ст. кларнет практично повністю витісняє шалюмо.

Інструмент продовжують вдосконалювати інші майстри, і десь біля 1790 року з’являється конструкція класичного кларнета з шістьма клапанами, створена видатним французьким кларнетистом та композитором Жан-Ксав’є Лефевром,
а після створення нового типу мундштука Іваном Мюллером, який істотно покращив тембр інструмента, розпочинається “золотий вік” кларнета.

Повністю зібраний сопрановий кларнет in B в довжину складає близько 66 сантиметрів.

Будова кларнета:

  1. мундштук і лігатура;
  2. тростина (її виготовляють з очерету);
  3. бочівка;
  4. верхнє коліно;
  5. нижнє коліно;
  6. розтруб.

На даний момент найрозповсюдженішими інструментами сімества є – кларнет in B (сопрановий або великий, стрій сі-бемоль) та кларнет in A (стрій ля).

Ось інші різновиди кларнетів:

  • кларнет-сопраніно;
  • малий кларнет (кларнет-пікколо);
  • кларнет in C;
  • бассет-кларнет;
  • бассетгорн;
  • альтовий кларнет;
  • контральтовий кларнет;
  • бас-кларнет;
  • контрабасовий кларнет.

Тембр кларнета прекрасно зливається з іншими духовими інструментами. Тому він – неодмінний учасник оркестру і всіляких ансамблів.
Багато характерних конструктивних особливостей будови кларнета було запозичено для саксофона, і музикант, який володіє одним з цих інструментів, може з успіхом грати і на іншому.

Яндекс.Метрика