Музика Петра Чайковського відома всьому світові, він створив такі вдалі композиції з унікальними рисами, що місце серед класиків має заслужене. Але мало хто, прослуховуючи найбільш популярні мелодії Петра Ілліча, знає про його життєвий шлях. Пропонуємо вам дізнатися більше про його біографію.
Ранні роки
Народився майбутній митець у В’ятській губернії, але мав українське коріння, та не абияке, а козацьке. Предок, козацький сотник Чайка, брав участь у Полтавській битві, на полі якої йому судилося загинути.
Петро був другою дитиною з шести. Мати, Олександра Андріївна, займалася музикою, а її дід, Мішель-Віктор Асьє, створював скульптури. Батько хлопчика, Ілля Петрович, був геологом.
З дитинства Петро вчив французьку, мама навчала його грі на фортепіано, а в поєднанні із захопленням місцевим фольклором це заклало фундамент особливого стилю Чайковського-композитора.
Перші кроки в музиці
Втративши матір у 14 років, Петро мав турбуватися про молодших братів. Тому перший фах було обрано з прагматичних мотивів: юнак вивчав право в Санкт-Петербурзькому училищі (1859 р.). Але бажання грати не відпускало, тому Чайковський відвідує курси при Російському музичному товаристві, якому 1862 році надано статус консерваторії. В класах А. Г. Рубінштейна молодик вивчає композицію. Вже у цей період створює ряд навчальних творів:
- Квартет;
- П’єси для фортепіано.
На випускному іспиті вразив комісію своєю кантатою на текст «Оди радості» Шиллера.
В 1866 році на запрошення свого наставника Рубінштейна молодий композитор перебирається до Москви, де на нього чекає посада викладача в консерваторії. Для Чайковського починається справжня, «доросла» музична кар’єра.
Становлення композитора
У Москві Петро Ілліч заводить ряд не тільки корисних, але й цікавих знайомств. Зокрема, його представили Льву Толстому, Олександру Островському, членами музичного об’єднання «Могутня купка».
Цей період творчості виділяється, у першу чергу, пробами сил у різних напрямках, експериментами у жанрах. Так, серед найголовніших творів, написаних у Москві, маємо виділити такі:
- 1-а, 2-а, 3-тя симфонії
- Увертюра-фантазія «Ромео та Джульєтта»
- Опери «Коваль Вакула», «Опричник»
- Музика до драми «Снігуронька» Островського
- Перший фортепіанний концерт
- Балет «Лебедине озеро»
- Варіації на тему рококо
- Струнні квартети
Як бачимо, у цей плідний період Петро Чайковський має не тільки натхнення, але й сили багато працювати, створюючи як невеликі, так і дуже масштабні, складні за структурою, твори. І все це зроблено ним буквально за 10 років, у 1870-х. Не забуваймо, що паралельно він викладає, виховуючи нове покоління.
У мандрівці до Парижу (1876 рік) особисто знайомиться із такими іменитими композиторами як Ференц Ліст та Ріхард Вагнер.
Період мандрів
З 1878 року Петро Чайковський відправляється у подорожі, які триватимуть 14 років. Побував як у багатьох регіонах і містах Російської імперії, так і за кордоном. Повернувшись, включився в активну мистецьку і суспільну діяльність. Так, 1885 року стає на посаду директора Московського музичного товариства. Саме цей період, хоч і важкий для митця фізично, стає найуспішнішим. До нього нарешті приходить широке визнання за кордоном.
Серйозно захопившись диригентством, він 1888 року зміг відправитись у велике турне світом, презентуючи свої твори під власним керівництвом. Його радісно вітають не тільки у Європі, але й у США, зокрема, музика Чайковського підкорила Нью-Йорк.
Останні дні митця проходять у затишному підмосковному місті Клин. Ще 16 жовтня 1893 року він дав великий концерт у Санкт-Перебрурзі. А вже через 9 днів його вразить раптова смерть. Мабуть, далися взнаки постійні переїзди, виснаження, робота на межі можливостей.
Особливості творчості
Про творчу манеру Петра Чайковського можна писати навіть книги, настільки вона вирізняється серед інших творів епохи романтизму. Його вважають одним із найбільших симфоністів цього період у світі. Що ще вирізняє музику Чайковського від інших?
- Психологічна точність і превалювання драматизму.
- Творчо опрацьований вплив міського романсу та народних пісень.
- Напружений, об’ємний конфлікт у сюжетах.
- Контрастність.
- Висока віртуозність, яка, при цьому, не перевантажує твори для сприйняття будь-ким.
Музика Петра Чайковського дійсно годиться для всіх та для всього. Вона підходить для прослуховування маленькими дітками, а батьки зможуть не тільки відпочити під спокійні концерти, але й пережити неабиякі емоції, увімкнувши симфонії останніх років. Насолоджуйтеся класичною музикою та відпочивайте душею!
Немає коментарів