Оксана Петрусенко — легендарній голос українських 1930-х

У цьогорічному тексті радіодиктанту до Дня української писемності його авторка Оксана Забужко згадала українську оперну співачку 1930-х років Оксану Петрусенко. Це спричинило інтерес до життя і творчості артистки — яскравої непересічної особистості, легенді свого часу.

Оксана Петрусенко — легендарній голос українських 1930-х

Біографія співачки

Народилася майже одночасно з новим століттям — у лютому 1900 року — у Балаклії на Харківщині. Відомо, що сім’я Бородавкіних жила у страшних злиднях: батько помер, коли Оксані був лише рік, матір заледве виживала у малою дитиною на руках, доволі швидко вона знову вийшла заміж, але це не покращило їхнє життя, бо вітчим мав проблеми з алкоголем і неконтрольованим гнівом.

Це й усе, що ми знаємо про дитинство Оксани Петрусенко. Перші десятиліття ХХ ст. були дуже буремним часом, багато церковних архівів (а саме там зберігалися відомості про шлюби, смерті та народження дітей) знищили окупанти. Тому в історіографії існує дві версії про місце народження співачки: у Балаклії на Харківщині, як розказувала вона сама, чи у Севастополі, як було записано у єдиній довідці, що зберіглася з часів її роботи у Севастопольському порту.

Музична кар’єра

Щойно їй виповнилося 18 років, Оксана втекла з дому і покинула роботу в порту, приєднавшись до мандрівної музично-драматичної трупи. Коли цей колектив розпався, юна співачка приєдналася до трупи Херсонського театру. Там вона вперше навчалася сценічної майстерності та співів у акторки Катерини Лучицької, там таки Оксана зустріла свого театрального «хрещеного батька» Петра Бойченка, котрий допомагав їй з навчанням та вигадав псевдонім, з яким вона стала відомою.

За 3 роки херсонський театр розпався, тож Оксана Петрусенко — актриса та співачка з чарівним лірико-драматичним сопрано — співпрацювала з різними гастролюючими трупами та продовжувала навчання. У Київському музично-драматичному інституті імені Лисенка їй вдалося провчитися лише рік, паралельно вона брала приватні уроки вокалу.

Кілька років Петрусенко у складі різних колективів гастролювала росією, згодом спробувала приєднатися до Харківського оперного театру, а 1934 року остаточно повернулася до Києва, де отримала місце у Київському театрі опери та балету. Поціновувачі опери запам’ятали її неперевершене виконання у класичних українських та світових операх, зокрема партії Наталки у опері «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка та Одарки у «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського. По транслювали фрагменти опер, народні пісні та романси у виконанні Оксани Петрусенко, її голосом захоплювалися слухачі у всьому Радянському Союзі. Подекуди не розуміючи слів українською, слухачі однаково переймалися щирими емоціями та технікою виконання співачки.

Оксана Петрусенко — легендарній голос українських 1930-х

Цікаві факти

  • Дівоче прізвище майбутньої співачки — яскравий приклад зросійщення українських прізвищ у Російській імперії: старе козацьке прізвище Бородавка перетворилося на Бородавкін. Замість Оксани, як ймовірно називали дівчинку батьки, з’явилося Ксенія. Тільки згодом, із успіхом на оперній сцені, вона повернула собі українське ім’я.
  • Сталося так, що саме Оксані Петрусенко світ має дякувати за розкриття таланту Катерини Білокур. Художниця через багато років згадувала про той легендарний випадок: якось вона почула по радіо як Оксана Петрусенко співала народну пісню. Чарівний голос, мотив і текст так вразили Катерину Білокур, що вона вирішила висловити своє захоплення у листі до співачки, куди вклала малюнка, що передавав її враження від пісні. Петрусенко в свою чергу також була глибоко вражена самобутнім талантом нікому не відомої мисткині. Вона переконала Центр народної творчості звернути увагу на обдаровану — так почався шлях Катерини Білокур до визнання.
  • Цілющий вплив голосу Оксани Петрусенко мав таке величезне значення для українців на засланні, що з народної любові і вдячності десь у таборах ГУЛАГу створилася пісня — засланчий фольклор — що згодом була покладена на музику танго і була популярною настільки широко і так довго, що люди забули, про яку Оксану йдеться. Та від початку пісня була присвячена саме Оксані Петрусенко.

Оксано, Оксано, я чую твій голос,

Це вітер мені з України приніс…

  • У Балаклії (Харківська область) розташований єдиний в Україні музей, присвячений Оксані Петрусенко. Її ім’ям названо вулиці у кількох містах, на згадку про славетну оперну співачку випустили ювілейну монету та поштову марку.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика