Біографія М.Равеля

Жозеф-Моріс Равель (1875-1937)

Жозеф-Моріс Равель – французький композитор і диригент, один з найвидатніших музикантів першої половини 20-го століття, працював у стилі імпресіонізму, який характеризується елегантністю і технічною досконалістю. Музичні теоретики вважають Равеля одним з кращих диригентів століття за його здатність створити калейдоскопічний набір звуків в оркестрі.

М.РавельМоріс Равель народився 7 березня 1875 в Сибурі (місто в регіоні Нижніх Піренеїв Франції, поблизу кордону з Іспанією). Він був первістком у родині П’єра-Жозефа Равеля і Марії Делуар. Його батько мав французькі і швейцарські коріння, мати була із старовинної сім’ї басків. Від батька, інженера за фахом, він успадкував щиру пристрасть до музики і точність, яка стала характерною рисою Равеля-музиканта. Його мати співала йому іспанські народні пісні, надалі багато з композицій Равеля спиратиметься на музичну спадщину цієї країни.

Равель виріс в Парижі, куди його сім’я переїхала через 3 місяці після його народження. Сім’я жила в богемному районі Монмартра, перші уроки гри на фортепіано Моріс Равель почав у віці семи років з шанованим композитором і виконавцем того часу Анрі Гісом. З 1887 року його вчителем став Шарль Рене, який навчав Равеля, крім техніки виконання, гармонії, контрапункту і композиції. Саме в цей період Равель пише Варіації на тему Шумана і першу частину Сонати для фортепіано.

У 1889 році Равель поступає в Паризьку консерваторію, де навчався по класу фортепіано спочатку у Ш.Антіома, а з 1891 року у Ш.Беріо, гармонію вивчав у Е.Пессара. Вже перші п’єси Равеля (1893 р.) мають чітко виражені риси його стилю, хоча в них і відчувається вплив музики Е.Шабріе і Е.Саті, незвичністю якої він захоплювався. У 1897 році Равель навчається в класі композиції Габріеля Форе, тоді ж він почав займатися контрапунктом з Андре Жедальжа. Під час навчання в консерваторії Равель зробив три спроби (1901-1903 рр.) Виграти престижну Римську премію, але безуспішно, в 1905 році йому було відмовлено в праві на участь. У зв’язку з цією відмовою, яка була необгрунтованою, вибухнув скандал в паризькій пресі, що, в кінцевому підсумку, призвів до відставки директора консерваторії Т.Дюбуа і призначенням на цю посаду Г.Форе.

Першим твором Равеля, що отримав популярність, стала “Павана на смерть інфанти” (1899 р.). У 1901 році з’являється фортепіанний цикл “Гра води”, це новий тип французької фортепіанної п’єси. Струнний квартет, чотирьохчастинний твір, Равель присвятив своєму вчителю Г.Форе.

“Дзеркала” – збірка з п’яти п’єс (музичні замальовки природи (“Нічні метелики”, “Сумні птахи”, “Човен в океані”, “Долина церковних дзвонів”) і одна – жанрова сцена (“Альборада”), що пропонують слухачеві чималу кількість рафінованих сенсорних елементів, які можуть бути оцінені відповідно до його уяви.

У 1906-1908 роки були написані такі твори, як вокальні “Природні історії”, оркестрова “Іспанська рапсодія”, опера “Іспанська година”, фортепіанні “Нічний Гаспар” і “Матінка-Гуска”. У ці ж роки Равель починає працювати над балетом “Дафніс і Хлоя”.

Під час Першої світової війни Равель пішов добровольцем на фронт і служив водієм автомобіля швидкої допомоги. Військові тяготи, в поєднанні з втратою матері в 1917 році, залишили його фізично і духовно ослабленим. У 1921 році, відчуваючи необхідність усамітнення, Равель переїхав до Монфор-Л’Аморі на віллу Бельведер, в п’ятдесяти кілометрах від Парижа. Там він пише, хоча і менш плідно, ніж у попередні роки, займається садівництвом. Равель був елегантним, як стверджують, він перший у Франції став носити сорочки пастельних відтінків, він відрізнявся бездоганними манерами, був чудовим співрозмовником, але ніколи не був одружений, вважаючи, що артистичний темперамент не підходить для шлюбу.

У 1925 році Равель завершує роботу над оперою-балетом “Дитя і чари”, у співпраці з французькою письменницею Колетт, прем’єра відбулася в Монте-Карло в березні 1925 року. У 1928 році Равель гастролює по Америці – Нью-Йорк, Лос-Анджелес і Сан-Франциско, диригує кращими оркестрами.

22 листопада 1928 в Парижі на сцені “Гранд-Опера” відбулася прем’єра “Болеро”. Танцівниця Іда Рубінштейн запропонувала Равелю оркеструвати п’єси з “Іберії” Альбеніса. “Болеро” вважається найбільш часто виконуваним твором, з коли-небудь написаних для оркестру.

У 1932 році Равель починає працювати над новим твором – балетом «Жанна д’Арк». Починаючи з 1933 року Равель страждав від серйозного захворювання мозку, що стало, можливо, наслідком травми, яку він отримав у автокатастрофі. Останнім твором композитора були «Три пісні» до фільму “Дон Кіхот”.

Помер композитор 28 грудня 1937 року в Парижі після невдало проведеної операції головного мозку. Похований на кладовищі пердмістя Леваллуа-Перре, в Парижі.

Яндекс.Метрика