Біографія Генрі Перселла

Генрі Перселл (1659-1695)

 

Генрі Перселл (з англ. Henry Purcell)- англійський композитор епохи барокко. Сучасники називали його “Британським Орфеєм”. Його ім’я в історії англійської культури стоїть поруч з великими іменами В. Шекспіра, Дж. Байрона, Ч. Діккенса. Мистецтво Перселла, яке виросло на багатому грунті англійської культури, що ввібрала кращі музичні традиції Франції та Італії, залишалося для багатьох поколінь його співвітчизників одинокою, недосяжною вершиною.

Г.ПерселлТворчий геній Перселла найяскравіше розкрився у сфері театральної музики. Композитор написав музику до 50 театральних постановок. Ця цікава область його творчості нерозривно пов’язана з традиціями національного театру; зокрема, з жанром маски, який виник при дворі Стюартів у другій половині XVI ст.

Багато років пропрацювавши з ансамблем «24 скрипки короля», Перселл залишив чудові твори для струнних – 15 фантазій, Соната для скрипки, Чакона і павана на 4 партії, 5 Паван та ін. Під враженням тріо-сонат італійських композиторів С. Россі, Дж. Віталі, були написані 22 тріо-сонати для двох скрипок, баса і клавесина.

У клавірній творчості Перселла (8 сюїт, більше 40 окремих п’єс, 2 цикли варіацій, токата) отримали розвиток традиції англійських верджінелістів (верджінел – англійський різновид клавесина).

Перселл – один з найбільших композиторів-піснярів. Деякі пісні ще при його житті придбали Всеанглійську популярність.

На основі багатої традиції національного хорового багатоголосся сформувалася вокальна творчість Перселла: пісні, що увійшли у видану посмертно збірку «Британський Орфей», хори в народному стилі, антеми (англійські духовні піснеспіви на біблійні тексти, історично підготувавши ораторії Г. Ф. Генделя), світські оди, кантати, кетч (поширені в англійському побуті канони) і ін.

Традиційно вважається, що він народився у Вестмінстері, Лондон, 10 вересня 1659 року, у сім’ї придворного музиканта. Його батько і дядько були співаками в Chapel Royal. Перші уроки музики він отримав від батька.

Музичні заняття продовжуються в Королівській капелі, де він опанував гру на скрипці, органі і клавесині, співав у хорі, брав уроки композиції у П. Хамфрі і Дж. Блоу. У віці 6 років він став хористом в Chapel Royal, а в 9 років пише свій перший твір.

У 1673 році Перселл був призначений помічником зберігача королівських інструментів.

У період 1674-1678 років він відповідав за налаштування органу у Вестмінстерському Абатстві.

У 1677 році у віці 18 років він писав музику для королівського струнного оркестру з 24 скрипок.

У 1680 році Перселл стає органістом у Вестмінстерському Абатстві.

У 1682 році, не залишаючи свій пост у Вестмінстері, він стає органістом в Chapel Royal. Наступного ріку Перселл був призначений композитором короля Чарльза II. Він пише “12 Fantasias in Three Parts” для скрипки і клавесина, якими він заявляє про себе як про талановитого композитора.

В 1689 році з’являється “Дідона і Еней” – єдина в повному розумінні опера Перселла, де весь текст лібрето покладено на музику (лібрето Н. Тейта по «Енеїді» Вергілія). Геніальним натхненням композитора стала передсмертна арія Дідони – остання сцена опери, її лірико-трагічна кульмінація. «Сцена прощання і смерті Дідони могла б одна обезсмертити цей твір», – писав про оперу Р. Роллан.

В 1691 році Перселл разом з письменником Джоном Драйденом пише драматичний твір “King Arthur”, а в 1692 році – “Fairy Queen”.

Перселл отримує замовлення на написання од для королеви Марії II, серед яких була “Come Ye Sons of Art” 1694 року, з якої пісня “Sound the Trumpet” користувалася величезною популярністю.

Помирає Перселл у листопаді 1695 року і був похований у Вестмінстерському Абатстві.

Яндекс.Метрика