Гобой (з нім. Oboe, з франц. Hautbois, букв. – Високе дерево) – дерев’яний духовий язичковий інструмент.
Гобой – наступний по висоті звучання дерев’яний духовий інструмент після флейти-пікколо та флейти. За формою своєї він дуже нагадує берестяний ріжок пастушка. Правда, гобой значно більший і, крім того, він прикрашений красивими блискучими кнопочками – клапанами.
Гобой був улюбленцем стародавніх греків і стародавніх римлян. Греки звали його Авлос. Іноді на стародавніх зображеннях ми бачимо музиканта, що грає на інструменті з двома трубками. Це і є Авлос.
Гобой був улюбленим інструментом італійського композитора епохи бароко Томазо Джованні Альбіноні. Незабутнє прекрасне Адажіо з його концерту для гобоя з оркестром ре-мінор.
Сучасний предок гобоя виник у Франції в другій половині 17 ст. в результаті реконструкції старовинного шалмею.
Він має вигляд прямої конічної трубки, що складається з трьох частин: верхнього і середнього колін та розтруба.
Матеріал – чорне або тукове дерево (фабричне виробництво з пластмаси себе не виправдовує). Має 25 отворів, від 22 до 24 з них закриті клапанами (до кінця 18 ст. гобой мав лише 6 ігрових отворів та 2 клапани).
Подвійна тростину з особливих сортів очерету насаджується на конічний латунний штифт, що є продовженням каналу інструмента. Загальна довжина канала (без тростини) 590 – 610 мм. Діапазон інструмента h – f3 (від “сі” малої октави до “фа” третьої).
Розрізняють гобої німецької та французької систем. Останні характеризуються більш вузькою мензурою, подовженою вузької тростиною, досконалістю клапанного механізму. Вони перевершують німецькі чистотою інтонації, свободою звуковидобування (особливо в крайніх регістрах), широтою динамичного діапазону.
Звучання французького гобоя гостре, носового відтінку, німецьких – більш щільне, тепле, але тусклувате; передача нюансів на них утруднена. У сучасній музичній практиці гобої французької системи отримали найбільше застосування.
Гобой нотують в скрипковому ключі. Використовується також як сольний і ансамблевий інструмент.
Голос гобоя також нагадує голос англійського ріжка (вони схожі і за формою!). Тому гобой часто використовується композиторами в картинах, пов’язаних з образами природи.
Англійський ріжок – різновид гобоя. Це один з найпоетичніших інструментів симфонічного оркестру з сімейства дерев’яних духових. Він схожий на гобой, лише звук його нижчий, м’якіший, глухіший, густіший, більш терпкий, і за розміром він більший. Цей інструмент особливо любить грати музику, пов’язану з образами Сходу.
Також використовують такі різновиди гобоя як: малий гобой – звучить квартою вище звичайного, використовується в духових оркестрах; альтовий гобой, або гобой д’Амур.