Музичний словник – “Р”

Музичний словникРапсодія. Буквально грецьке слово rhapsodia значить “пісня рапсода”. А слово “рапсод” в свою чергу складається з двох слів: rhapto – “зшиваю” і ode – “пісня”. Рапсоди – це давньогрецькі співаки-оповідачі, про них ми знаємо з легенд і міфів.

Рапсодія як жанр з’явилася в кінці XVIII століття. І німецький композитор Данієль Шубарт, який придумав його в 1786 році для своїх пісень і п’єс, зробив стилізацію під античність, мабуть, під впливом моди на цей стиль, поширеної в ті роки по всій Європі.

Гарна назва прищепилася. Але в XIX столітті під словом “рапсодія” закріпився певний тип інструментальних п’єс, заснованих на темах народних пісень і танців. Для рапсодій композитори зазвичай вибирають теми яскраві, красиві, контрастні і обробляли їх у віртуозному концертному стилі. Такі популярні “Угорські рапсодії” Ф. Ліста, “Слов’янські рапсодії” А. Дворжака, “Іспанська рапсодія” М. Равеля, “Рапсодія в блюзових тонах” Дж. Гершвіна та ін.

Музичний словникРеверберація. Позньолатинське слово reverberatio, що означає відображення, застосовується як термін, пов’язаний з рухом звуку. Ефект відлуння може бути багатократним, якщо простір закрито з декількох сторін, і відбитий звук знову і знову повертається, поки не розсіється. У приміщеннях же окремі численні відлуння зливаються в суцільний відгомін, який і називається реверберацією. Реверберація може бути настільки сильною, що заглушає наступні звуки і зливається з ними. Так зазвичай буває на вокзалах, де встановлені занадто потужні для таких приміщень гучномовці.

Однак для концертних приміщень невелика реверберація (її сила піддається виміру в спеціальних показниках) необхідна. Музичний звук при ній набуває об’ємності, польотності, проникливості. Не випадково в церквах і соборах є купола. Потрапляючи в них, звук реверберує, його емоційний вплив багаторазово посилюється.

Музичний словникРевю. По-французьки revue буквально означає “огляд”. Це естрадно-розважальний жанр, що включає в себе елементи оперети та балету, цирку і вар’єте. Постійне, хоча і не дуже значне місце в ньому належить музиці – пісні, естрадно-танцювальним номерам. Жанр ревю виник у Франції ще на початку XVIII століття. Світове поширення він отримав лише з кінця XIX століття. Його різновиди – музичне шоу, музичний огляд і т. д. По суті, тим же ревю є мюзик-хол.

 

 

Музичний словникРегент. Це слово більш відоме в області історії. Регент – це тимчасовий правитель держави замість монарха (у випадках його тривалої відсутності, хвороби або неповнолітнього віку). По-латині regens значить “правлячий”. Однак слово “регент” має пряме відношення і до музики. Так називають диригентів церковних хорів, а раніше – хорів взагалі.

 

 

Музичний словникРегістр. Реєстр – значить вести список, облік. Такий же зміст слова “реєстр” для багатьох людей, що займаються діловодством. Що ж до музичних справ, то регістр тут – це частина загального діапазону якого-небудь музичного інструменту або співочого голосу. Причому частина не будь-яка, а така, яка об’єднує звуки одного забарвлення – тембру. Наприклад, на роялі найнижча частина басових звуків володіє об’ємним басовитим дзвоном. А інша частина низьких звуків, але вищих, має співучий, але менш дзвінкий тембр. Найвищі звуки фортепіанного діапазону наділені скляним тембром. Нижчі – навпаки, м’яким. І так далі. Частини діапазону, різні за тембром звуків, називаються регістрами.

У органа його численні труби поділяють на групи певної конструкції і тембру. Вони утворюють регістри, що нагадують за тембром різні духові інструменти.

Музичний словникРегтайм. Rag по-англійськи значить “ганчір’я”, “лахміття”, “обривок”, “груба насмішка”, “скандал” і т. д., time – час. Безладний, нерівномірний, “рваний”, але дуже темпераментний, запальний ритм народився в музикуванні північноамериканських негрів в кавярнях і танцювальних залах наприкінці минулого століття. На початку нашого століття фортепіанні, але іноді й оркестрові п’єси отримали деяке поширення в професійній музиці, але головне, до чого вів регтайм – це джаз. Його ритмічна гострота, розбіжність акцентів, блискуча переливчатость пасажів і жорсткі акорди – все це народилося в регтайм.

Деякий час після першої світової війни регтайм був модний як салонний танець. Від нього відбулися й інші танці, в тому числі фокстрот.

Ритм регтайму дуже активно увійшов у професійну музику. Приклад цьому подав А. Дворжак в творах на американську тематику: в ​​симфонії “З нового світу” і в струнному “Американському” квартеті в 1890-х роках…

Музичний словникРезонанс. Музичний звук виникає при коливанні струни або стовпа повітря. Але цей звук стає набагато потужнішим, соковитішим і об’ємнішим, якщо інструмент зконструйований так, що коливання одного предмета викликає близьке за частотою коливання іншого тіла. Resonans на латині означає “що дає відгомін”. Він виникає, якщо поряд з джерелом звуку є резонатор.

Ви ніколи не замислювалися над тим, навіщо скрипці дерев’яний корпус, якщо грають тільки на струнах? А чому секрет знаменитих італійських скрипок шукають саме в дереві і у формі корпусу, а не в струнах? Тому що корпус і є резонатор. Від нього залежить якість звуку.

Музичний словникРеквієм. Requiem по-латині означає “спокій”. Це заупокійна траурна меса, прийнята в католицькому богослужінні ще в епоху середньовіччя. Присвячена пам’яті померлих, вона виконується на сороковий день після смерті. Молитва за душу померлої людини, горе оплакуючих – все це виражається в скорботній, ліричній, стримано-шляхетній музиці. Стиль реквієма, як і всіх богослужбових співів у християнській церкві, розвивався від одноголосної монодії – до пишного багатоголосся, із залученням інструментального (ансамблевого, органного, оркестрового) супроводу. Структура реквієму включає такі частини:

  • Requiem aeternam dona eis, Domine (Спокій вічний дай їм, Господи)
  • Kyrie eleison (Господи, помилуй)
  • Dies Irae (День гніву)
  • Domine Iesu Christe (Господи Ісусе)
  • Lacrymosa (Слізна),
  • Sanctus (Свят)
  • Lux aeterna (Вічне світло)

Поступово, починаючи з XIX століття реквієм перестали ставити тільки до церковної служби і почали виконувати в концертних залах. Вільнішим став і текст реквієму, в нього крім латинського канонічного (або замість нього) стали включати інший духовний або світський поетичний текст. Але, незважаючи на численні зміни, реквієм залишився жанром високої, скорботно-трагічної музики.

Найбільш часто виконують “Реквієм” В. А. Моцарта, “Реквієм” Дж. Верді, “Німецький реквієм” Й. Брамса, “Реквієм” Г. Берліоза, присвячений пам’яті жертв Липневої революції 1830 року.

Музичний словникРепетиція. Repetitio по-латині означає повторення.

Однак слово “репетиція” прищепилося насамперед у театрально-концертній справі як попереднє, пробне виконання. Генеральна репетиція – остання репетиція перед прем’єрою, яка проходить, по суті, вже як справжнє публічне виконання.

Є в музиці ще одне значення цього терміна: швидке повторення одного і того ж звуку (зазвичай на фортепіано).

 

Музичний словникРеприза. Слово reprise перекладається з французької як повторення, відновлення, поновлення. У музиці воно має кілька різних відтінків.

У нотах часто можна зустріти такий запис – товста лінія – тонка лінія – дві крапки. Ці значки вказують, що розділ, в бік якого звернені дві крапки, потрібно повторити. І таке повторення і знаки називаються репризою.

В сонатної формі реприза – це останній з трьох її основних розділів. Вона наступає після розробки. В репризі всі музичні теми, вже знайомі по експозиції, проходять в одній – головній – тональності твору. Іноді реприза сонатної форми буває незвичайною, «ненормативною», як кажуть музиканти. Наприклад, в ній спочатку звучить побічна партія, а потім вже головна. Таку репризу називають дзеркальною. Може бути реприза і скороченою.

Іноді репризою називають заключну частину фуги. По суті це неточно, так як музичний матеріал, хоча і той же самий, зазвичай буває там розташований по-іншому.

Реприза в тричастинній формі – це повторення початкового розділу після якогось, зазвичай контрастного, середнього епізоду. Нарешті, у формі рондо поняття репризи збігається з рефреном.

Музичний словникРефрен. Зберігся переказ, що в Стародавньому Римі один з членів Сенату кожен свій виступ, на яку б тему він не був, закінчував словами: «Крім того, я вважаю, що Карфаген повинен бути зруйнований». Ці слова можна визначити як незмінний рефрен всіх його промов.

Що ж означає слово рефрен (по-французьки refrain – приспів)? Так прийнято називати розділ музичного твору, який абсолютно без всяких змін повторюється не менше трьох разів. Синонім рефрену – приспів у пісні. Саме ж слово «рефрен» застосовується, як правило, по відношенню до форми рондо, яка веде своє походження від куплетної пісні.

Не потрібно плутати рефрен з репризою. Вони схожі, але реприза, хоча і звучить як повторення експозиції, іноді є повторенням неточним і, крім того, не утворює триразового повторення.

Музичний словникРечитатив. Це вид співу, зазвичай оперного, близького до розмовної мови. Саме слово походить від від латинського recitare, що значить “читати вголос”, “розповідати” або “декламувати”.

В опері речитативи зазвичай межують зі співучими вокальними номерами. Саме на них падає найбільше смислове навантаження, оскільки в аріях, ансамблях та хорах слова важче розібрати, тим більше, що головне в них – музика. Речитативи теж виразні, але їх основна функція – передати зміст дії.

У міру того, як змінювалися оперні стилі, ставали іншими і речитативи. Так, в XVIII столітті велика частина речитативів писалася в манері secco, що значить “сухий”, тобто говіркою і з мінімальним супроводом клавесина. Рідше використовувалися більш виразні акомпановані речитативи: розпівування, з оркестровим супроводом. Вони стали основними в операх XIX століття. Більш того, чим безперервнішоюе і динамічнішою була музична дія, тим більше речитатив наближався до співу, переходячи навіть в аріозо.

Музичний словникРігодон. Колись популярний хороводний танець південних французских провінцій, відомий з початку XVII століття, до кінця цього століття вже міцно прижився при дворі в якості одного з урочистих танців. Однак і його спіткала доля багатьох танців, які з плином часу ставали виключно інструментальними п’єсами, увіковічненими в інструментальних сюїтах. Хоча автори французьких балетів і опер – Ж. Ф. Рамо, Ж.Б.Люллі та інші – включали його в балетні дивертисменти.

 

 

Музичний словникРондо. По-французьки rondeau означає “круглий”. Серед маси предметів і явищ, пов’язаних з колами, круговими рухами і всілякими округлостями і позначати однокореневі словами, є й слово “хоровод”, яке у Франції, як і в багатьох інших країнах, пов’язано з народним танцем. Недарма кажуть “кружляти в хороводі”, тобто робити коло і повертатися на вихідну точку. Ця схема перейшла з хороводів в поезію (де “рондо” називаються вірші з періодичними повторами слів або віршів) і музику.

В музичному рондо головна тема багаторазово повторюється, перемежовуючись з іншими, які весь час змінюються. Якщо головну тему, звану рефреном, позначити буквою А, а епізоди – іншими буквами, то загальна схема рондо буде такою: A-B-A-C-A-D-A і т.д. Частин в рондо може бути не менше п’яти і, як правило, не більше дев’яти.

Рондо – це і жанр інструментальної музики, переважно легко-танцювального характеру, і форма музичної композиції, яка використовується в симфонічній, концертно-інструментальній, камерно-вокальній музиці. Форму рондо часто мають фінали сонат і симфоній, а іноді навіть цілі сцени в операх і в балетах…

Музичний словникРояль. Royal по-французьки означає “королівський”, “царський”. Коли дрезденський майстер Й. Вагнер сконструював в 1774 році фортепіано з трьома педалями і регістрами і побачив, які можливості приховує у собі новий інструмент, він назвав його королівським клавесином (“клавесин-рояль”). У нового фортепіано виявилося блискуче майбутнє, і назва “рояль” закріпилася за ним назавжди.

Таким чином, цей струнний ударно-клавішний інструмент має найбільшу (порівняно з іншими різновидами фортепіано) силу звучання, максимальний діапазон і настільки розвинену механіку, яка дозволяє відтворювати нарізноманітніші за характером звуки. Струни у рояля натягнуті горизонтально, а його корпус має форму крила, оскільки струни різної довжини: низькі – довгі, високі – короткі. Струни натягнуті на раму, яку раніше робили з дерева, а з середини XIX століття – з литого чавуну, так як загальна сила натягу струн становить… 20 тон.

В даний час існує декілька типів роялів: великі концертні, салонні, кабінетні і “міньйон”.

Яндекс.Метрика