Музичний інструмент Труба

1241 року, пройшовши землі Київської Руси-України, на Польщу ринулись орди монголо-татар хана Батия. Краків був підкорений та розорений, а костел Діви Марії, що стояв у центрі площі Головного ринку був дощенту зруйнований загарбницьким військом.
За древньою легендою, трубач-сигнальник, який стояв на посту на вежі костелу, першим побачив вороже військо та подав сигнал тривоги – “хейнал”. У цей момент стріла з лука татарина обірвала звук його труби.
Відтоді кожної години на вежі Маріацького костелу з’являється фігурка трубача, який сурмить сигнал – “хейнал”, що знову і знову обривається на тому звуці, що й колись…

Музичний інструмент ТрубаТруба (з італ. tromba, з фр. trompette, з нім. Trompete, з англ. trumpet) – це мідний духовий музичний інструмент, найвищий за звучанням серед мідних інструментів.

Труба – один з найдавніших мідних духових інструментів. Її зображення знаходять при розкопках Давнього Єгипту, Стародавньої Греції, про музичні інструменти подібної конструкції відомі згадки ще 3600 років тому.
Вона сповіщала про небезпеку, підтримувала відвагу воїнів в бою, відкривала урочисті церемонії, закликала до уваги.

А в XVII столітті труба увійшла до складу оперного оркестру. Спершу вона виконувала скромну роль: зрідка грала короткі сигнальні мотиви, брала участь у виконанні акордів. У той час їй були доступні тільки нескладні мелодії, побудовані по звуках тризвука.

Однак йшли роки, інструмент удосконалювався, збільшувався його діапазон.
Труба змогла виконувати більш складні і виразні партії. Її яскравий, чистий, трохи різкуватий тембр все частіше зацікавлював композиторів. Труби зазвучали в урочистих, героїчних, а іноді і ліричних епізодах.

У 20-ті роки 19 ст. німецькими майстрами Фрідріхом Блюмелем та Генріхом Штольцелем був винайдений вентильний механізм, який дав змогу виконувати на трубі твори у хроматичному звукоряді (тобто усю європейську музику).
Виготовляють трубу з міді чи латуні, а іноді навіть із срібла, дуже рідко з інших металів з цілого листа. Важливим елементом у видобуванні звуку на трубі є мундштук.

Найбільш розповсюдженим типом труби є труба in B, транспонуючий інструмент, що звучить на тон нище нотного запису.

У партитурі для симфонічного оркестру партія труб розташована над партією тромбонів, так як труби найближче до них за характером звучання, краще інших інструментів зливаються з ними в оркестрі, а за діапазоном більш високі: від e до D3 (мі малої до ре третьої октави).

Труба використовується в симфонічному та духовому оркестpax, в джазі. Її дзвінкий і сильний тембр часто звучить у кульмінаціях, де він може перекрити весь оркестр.

Яндекс.Метрика