Контрабас, званий також струнний бас, бас-скрипка, бас-віола, або просто бас, є найбільшим і найнижчим за звучанням струнно-смичковим інструментом з сімейства віол в сучасному симфонічному оркестрі, зі струнами зазвичай налаштованими на G1, D1, A2 і E2. Зрідка використовують також п’ятиструнний контрабас, п’ята стуна якого налаштована на C2.
Контрабас є стандартним членом секції струнної групи симфонічного оркестру і невеликих струнних ансамблів у європейській класичній музиці. На контрабасі грають або смичком, або піццікато (перебираючи струни пальцями).
Бас використовується в різноманітних жанрах, таких як джаз, блюз, рок-н-рол, традиційній музиці кантрі, блюграсс, танго і багатьох видах народної музики. Людину, яка грає на контрабасі, як правило, називають контрабасистом або басистом.
Контрабас зазвичай, розглядається як сучасний нащадок ряду сімейства інструментів, який виник в Європі в 15 столітті, і як такий що був описаний в якості бас скрипки. До 20-го століття багато контрабасів мали тільки три струни. Пропорції контрабасу відрізняються від пропорцій скрипки та віолончелі. Питання про точне походження інструменту все ще є предметом деяких дебатів, і припущення, що контрабас є прямим нащадком родини віоли до кінця не є доведене.
У своїй Новій історії контрабаса, Павло Брюн стверджує, з багатьма посиланнями, що контрабас має витоки як істинного баса сімейства скрипкових. Він стверджує, що, в той час як зовнішній вигляд контрабаса може нагадувати віолу да гамба, внутрішня конструкція контрабаса майже ідентична інструментам родини скрипкових, і дуже відрізняється від внутрішньої будови віол.
На контрабасі грають за допомогою смичка. Є два види смичків та способів гри ними – німецький та французький. Прихильники французького способу гри стверджують, що можна досягти більш технічного та віртуозного виконання, а прихильники німецького способу – що можна досягти більш потужного звучання інструменту. Втім, зараз використовують обидва типи смичків та способи гри ними на контрабасі.
Контрабас як сольний інструмент переживав період популярності в 18 столітті, і багато відомих композиторів тієї епохи писали твори для контрабаса. Найбільш ранній відомий Концерт для контрабаса був написаний Йозефом Гайдном десь о 1763 році, та був втрачений в результаті пожежі в бібліотеці Айзенштадт. Також відомим контрабасистом та композитором цього часу, що писав для контрабасу був Доменіко Драгонетті.
У 19 столітті, оперний диригент, композитор і контрабасист Джованні Боттезіні вважався “Паганіні контрабасу” свого часу. Його твори для контрабасу були настільки складні, що довгий час вважалися невиконуваними.