Існує упередження, нібито вчитися грати на музичних інструментах треба виключно змалечку. Якщо ви мріяли опанувати фортепіано, але не мали можливості вчитися в дитинстві, для вас є хороші новини: викладачі музичних шкіл та студій, посилаючись на свій досвід, констатують, що дорослі учні можуть досягати такого ж рівня майстерності, як і юні, а подекуди навіть випереджають їх.
У світі дедалі більше дорослих людей у середньому та зрілому віці відкидають стереотипи та починають займатися музикою, співами або танцями. Наведемо кілька причин дозволити собі вчитися грати на фортепіано та неочевидних переваг, які є у дорослих учнів.
Переваги віку
Звісно, дитячий мозок більш гнучкий, ніж у дорослих, а пам’ять — чіпкіша, проте, якщо ви досі хвилюєтеся, чи здатні запам’ятати складний музичний твір та чи досить рухливі ваші кисті, радимо звернути увагу на наступне.
- Перша і дуже важлива перевага дорослого віку полягає у тому, що дорослі починають опановувати музичний інструмент свідомо, з власного бажання і, відповідно, мають мотивацію, в той час як багатьох дітей записують до музичної школи не спитавши, тож вони займаються з обов’язку, а не з цікавості.
- Доросла людина, навіть така, що раніше не вчилася грати, все одно має багато теоретичних знань, певну ерудицію а також власний смак у музиці. Для процесу навчання це дуже помічне.
- Життєвий досвід дає нам емоційну глибину, необхідну для самовираження через музику. Індивідуальна манера гри неможлива без глибокого розуміння твору, співпереживання та осмислення емоцій, вкладених автором.
- Вивчення нового можна сприймати як виклик самому собі, випробування власних сил. Тоді кожне чергове досягнення перетвориться на маленьку перемогу.
Чому саме фортепіано?
Чому для дорослих початківців фортепіано — легша і більш досяжна мрія, ніж, наприклад, смичкові інструменти? Опанувати клавішні трошки простіше, бо при дотику до певної клавіші ви завжди отримуєте ту саму ноту. Таким чином, фортепіано не вимагає ані такої відпрацьованої майстерності рухів, як деякі інші інструменти, ані дуже тонкого слуху, котрий би дозволяв відзначати нюанси у звучанні.
Загальна користь для мозку
Наостанок зазначимо, що опановування нових навичок та саме процес гри на фортепіано є дуже корисними для здоров’я мозку — це факт, підтверджений багаторічними дослідженнями. Навчання грі на музичному інструменті:
- творчий процес, що вимагає концентрації уваги та дає миттєвий результат допомагає долати стрес, хронічну втому, нав’язливі думки (не йдеться про те, що музика може замінити роботу з лікарем та медикаментозну терапію, якщо її вам призначили);
- опановування нових навичок, там паче досить складних, тренує мозок та в перспективі запобігає порушенням когнітивних можливостей, ранній деменції;
- це працює не лише на майбутнє — щойно ви розпочнете навчання, помітите як покращиться розумова активність в цілому;
- навчання грі на музичному інструменті суттєво покращує пам’ять, майже так само ефективно, як вивчення іноземних мов;
- емоційний стан, щоденний настрій та ставлення до життя також значно поліпшуються у дорослих, котрі приділяють час творчим активностям на кшталт музики.
Таким чином, немає жодних причин відмовляти собі у здійсненні мрії грати на фортепіано, якщо ви вже доросла людина — навпаки є безліч причин здійснити її, щойно буде можливість. Тим паче зараз не обов’язково відвідувати музичну школу, існують студії, що орієнтовані саме на навчання дорослих, зазвичай у них є опція навчання онлайн, а також багато матеріалів та відео уроків у вільному доступі в інтернеті.
Немає коментарів