Квітка Цісик — голос української діаспори

Українська діаспора складається з майже 10 мільйонів людей по всьому світу, які плекають свою ідентичність і допомагають українській державі. на жаль, протягом ХХ столітті сталося чимало катаклізмів, що змушували українців полишати домівку і шукати кращої долі деінде. Їхній культурний спадок цікавий і вартий уваги: по-перше, як цікавий приклад поєднання привезеного українського та набутого місцевого колориту, по-друге, як застиглий знімок доби, бо деякі культурні явища діаспоряни зберегли у тому вигляді, в якому їхні предки привезли це до нової країни, в той час як на батьківщині вони були втрачені або зазнали суттєвих змін.

Квітка Цісик — голос української діаспори

Одним з найяскравіших голосів української діаспори ХХ століття біла співачка Квітка Цісик — справжня легенда, чию історію і пісні нарешті вільно популяризувати у незалежній Україні.

Хто така Квітка Цісик

Донька емігрантів зі Львова. Народилася у США 1953 року, 4 квітня, може тому батьки вирішала назвати дівчинку Квітослава. Вдома рідні звали її Квіткою, а для англомовного оточення вона згодом вигадала псевдонім Кейсі — за першими літерами імені та прізвища.

Іванна та Володимир Цісики — обоє здібні до музики: він викладав у консерваторії та був відомим у Львові концертним скрипалем, вона мала гарний голос і знала безліч народних пісень — переїхали до Нью-Йорку у пошуках порятунку від утисків з боку радянської влади. В США Володимир отримав посаду викладача в Українському музичному інституті Америки.

Цісики змалечку навчали доньок грати на музичних, а також плекали їхню українську ідентичність. Тому окрім навчання у звичайній американській школі дівчатка відвідували недільну школу для дітей українських емігрантів та були пластунками. Згодом Марія Цісик стала відомою піаністкою. Квітослава 1970 рік закінчила Вищу школу музики та мистецтва у Нью-Йорку, вступила до музичного коледжу по класу скрипки, але згодом перевелася на академічний вокал.

Квітка Цісик двічі входила заміж, обидва її чоловіки були музикантами, з обома вона познайомилася під час роботи над записом своїх українських альбомів. Співачка мала сина Еда-Володимира, котрий також займається музикою.

Вона відвідала Україну лише раз — 1983 року, коли таємно приїхала з мамою до Львова. Відкрито завітати на батьківщину своїх предків співачка не могла, адже її творчість була заборонена радянською владою через виконання пісень УПА. В знаменитому (і єдиному) інтерв’ю українською мовою, котре зараз можна подивитися на YouTube, співачка розказувала про мрію після проголошення незалежності приїхати до Львова з концертом.

Це інтерв’ю Олександрові Горностаю, керівникові музичного ансамблю «Червона Рута», — цінний для історії української музики запис — відбулося того ж року, коли у Квітки Цісик діагностували рак. Попри найсучасніше лікування хвороба прогресувала, і 1998 року її не стало.

Кар’єра у музиці

Квітка Цісик мала колоратурне сопрано — це найвищий жіночий голос, а крім того володіла незвичною технікою співу, характерною для Карпатського регіону, якої навчила її мати — «білим голосом». Талант, відданість і працелюбство, нетипова для свого часу школа виконання. Зростаючи та навчаючись в США, Квітослава була вільна від обмежень, що їх встановлювали радянські музичні школи, та могла вдаватися до експериментів зі звучанням народних пісень.

Творчий шлях Квітки Цісик дуже показовий: вона була змушена шукати підробітку після смерті батька у 1971 році та завдяки наполегливій праці та самопіару швидко стала досить успішною сесійною співачкою, записала купу популярних рекламних джинглів для провідних американських брендів, зокрема Ford, American Airlines, Coca-Cola, MacDonalds, співала на беквокалі у Вітні Г’юстон та Майкла Джексона.

Найпершою її професійною роботою за гроші були виступи у клубах Нью-Йорку. Там вона могла вповні реалізувати творчий підхід та можливості свого голосу: співала пісень у різних жанрах, що охоплювали широкий діапазон від опери до джазу.

Трек, який вона записала для фільму «Ти освітлюєш моє життя» навіть отримав Оскар та Золотий Глобус та номінований на Греммі. У фільмі Квітка виконувала усі жіночі партії, але через конфлікт з режисером її ім’я прибрали з титрів до картини.

Попри злети та падіння у музичній кар’єрі найголовнішими у своєму доробку співачка вважала саме українські пісні.

Квітка Цісик — голос української діаспори

Українські альбоми

Та справжнє визнання і статус легенди Квітка Цісик отримала, коли звернулася до свого українського коріння. Зароблені на рекламних джинглах гроші вона вклала у запис альбому українських пісень.

Для запису свого першого україномовного альбому Квітка Цісик залучила найкращих музикантів, яких змогла знайти. Її рідні допомагали у цій роботі: партії на роялі виконувала сестра Квітослави, а правильну вимову допомагала випрацьовувати матір співачки. У 1980 році вийшов альбом «Kvitka» («Songs of Ukraine»), наповнений здебільшого народними піснями.

У 1989 році вийшла платівка «Two colors», яку співачка присвятила нескореному українському народові. Цей альбом презентував вже не тільки народні пісні, а й авторські.

Україномовні записи не тільки стали дуже популярними серед діаспори, але принесли Квітославі номінацію на Греммі. В радянській Україні, особливо в західних регіонах, пісні Квітки переписували на бобінах та передавали з рук в руки наче дорогоцінний артефакт. 

Залишити коментар

Яндекс.Метрика