Музичний інструмент Бандура

Взяв би я бандуру –
Тай заграв, що знав.
Через ту дівчиноньку
Бандуристом став…

 

Музичний інструмент БандураІнструмент вільних співців, оспівувачів славетних героїв української землі, їх великих подвигів та невдач, оплакувань їхньої героїчної смерті та страждань народу під невольницьким гнітом…

Бандуру цінували та любили козаки, а бандуристи були членами Війська Запорізького та разом із іншими музикантами (сурмачами, трубачами та довбишами) брали участь у військових походах.

Козак Мамай, Остап Вересай, Андрій Шут, Тимофій Білоградський – видатні українські кобзарі-бандуристи, що своєю творчістю на віки прославили українську пісню – душу народу. Цікавою особливістю кобзарів-бандуристів була традиція братств, для передачі своїх знань та вмінь нащадкам, що було притаманно східним культурам (зокрема Індуській). Виглядало це таким чином: вчитель (майстер) із хлопчиків з хорошим музичним слухом та вокальними даними обирав собі учнів, які провчившись декілька років посв’ячувались у кобзарі.

Бандура вважається дуже древнім за походженням інструментом. Свідченням цього є її схожість із стародавнім китайським та індуським музичним інструментом баною. Бандура – струнно-щипковий інструмент, її відносять до родини арфових. Гра на бандурі дуже схожа до виконання на арфі – пальцями обидвох рук защипують струни, яких у сучасних концертних хроматичних інструментах налічується до 65-ти, які колись були жильними, а тепер використовують металеві.

Предками сучасної бандури вважають кобзу, яка у свою чергу має безпосередній зв’язок із європейською лютнею. На перших бандурах 18-19-го століття видобували звук за допомогою притискання струни до грифу, подібно до кобзи та гітари. Корпус кобзи, подібно до лютні та гітари, має симетричну будову. Потім до кобзи почали додавати приструнки, і поступово утворюється інструмент, який ми називаємо бандурою.

Традиційно бандури виготовляли з верби та липи, та київський майстер В.Герасименко починає робити свої інструменти з клену, досягнувши при цьому більш дзвінкого звучання та полегшивши конструкцію бандури. Також він вважається винахідником штучних пластикових нігтів.

На сьогодні найбільш розповсюдженими інструментами є бандури двох типів – київська та харківська, які були удосконалені мастрами Іваном Склярем та Василем Герасименком, та багато їхніх різновидів: діатонічні, напівхроматичні, хроматичні, прими, піколо, баси тощо.

Бандура використовується як сольний інструмент, так і у складі ансамблів – тріо, капели, у складі оркестру народних інструментів і ін…

Композитори, які написали музику для бандури –М.Дремлюга, В.Павліковський, В.Власов, О.Коломієць, К.М’ясков, В.Кирейко та ін…

Яндекс.Метрика