Як впоратись з хвилюванням перед виступом: поради музикантам

Музиканти, особливо ті, що знаходяться на початку свого творчого шляху, часто не вміють побороти хвилювання перед виступом. Всі виконавці відрізняються між собою характером, рівнем мотивації і вольовими якостями.

Ці риси, безумовно, впливають на здатність адаптації до публічного виступу, але лише частково. Вдалий вихід на сцену кожного все одно залежить, у першу чергу, від готовності і від бажання грати, а крім того від досвіду.

Незважаючи на велику кількість літератури, порад, рекомендацій, питання чому одні музиканти дуже бояться виступати, а інші — ні, не втрачає своєї актуальності. Слід зауважити, що страх сцени безпосередньо не пов’язаний з рівнем володіння інструментом чи вокалом.

Часом ми навіть можемо зустрітися з парадоксальною ситуацією — коли музикант чудово володіє інструментом чи голосом, але боїться виступати. І навпаки: музикант досить посередній, проте на сцені відчуває себе вільно.

Психологи сходяться на тому, що страх виступати перед публікою — результат нашого внутрішнього психологічного стану, результат наших думок і уявлень про себе і оточуючих людей.

Причини страху сцени

Сценічне хвилювання може бути результатом як зовнішніх, так і внутрішніх причин. До зовнішніх факторів можна віднести все, що чинить на свідомість і психіку музиканта постійний тиск. В цьому винні зазвичай люди з найближчого оточення, які є для музиканта авторитетами: рідні, педагоги, друзі. Приклади таких негативних впливів:

Глузування з музиканта
  • часті різко-критичні зауваження;
  • глузування;
  • надмірна суворість і вимогливість;
  • постійне вираження невдоволення.

Все це призводить до того, що людина, яка легко піддається навіюванню, виступаючи на сцені, буде докладати зусиль не до демонстрації своїх здібностей і умінь, а до того щоб догодити своїм «доброзичливцям», виправдати їх сподівання. Налаштовуючи себе лише на ці цілі, музикант, навряд чи впорається зі своїм хвилюванням.

Втім, зовнішні причини сильно впливають далеко не на всіх. Внутрішні причини сценічного страху і надмірного хвилювання перед публічними і конкурсними виступами суто індивідуальні і, але, в той же час, схожі між собою. У них фактично один корінь. Це внутрішнє конфлікт особистості з навколишнім світом — він сприймається як щось, вороже, його потрібно завойовувати. Особливо важко доводиться перфекціоністам — людям, які прагнуть досягти ідеалу.

Поради музикантам

Щоб успішно подолати хвилювання, позбавлятися від страху перед відповідальним концертом або конкурсним прослуховуванням виконавці повинні розуміти причини і симптоми їх прояву, знати, що їх викликає, і як тримати під контролем.

  1. Необхідно усвідомити — перед сценою всі рівні, всі хвилюються, і прийняти думку, що «чудовиськ» можна і потрібно приборкувати, інакше вони будуть заважати розвитку виконавської майстерності та концертної кар’єри. В цій справі обов’язково допоможуть:
    • завчасна і ретельна підготовка до виступу;
    • методи аутотренінгу;
    • навички імпровізації.
    • уявна візуалізація схвалення публіки;
    • зміна ставлення до результату виступу — визнання свого права на помилки;
    • досвід, виступів на публіці в незвичній обстановці і перед різною кількістю людей.
  2. Не слід зловживати «силовими» методами усунення проблеми сценічного хвилювання. «Жорсткі» установки частіше чинять зворотній ефект. Вони не відволікають тривожність, а нагнітають її.
  3. Зосереджуйтесь на результаті виступу, а на творчому процесі. Насолода своїм виступом, коли артист повністю занурюється в світ музики, захоплює глядача, нікого не залишаючи байдужим.
Зосередженість музиканта на виступі

Універсального рецепту для всіх випадків страху сцени немає. Однак варто прислухатися до ряду дієвих практичних порад:

  • за 30-40 хвилин до виступу зробіть кілька фізичних вправ для різних груп м’язів (стрибки, помахати руками, присідання);
  • активізуйте роботу мозку, наприклад, математичними обчисленнями;
  • наспівуйте подумки або вголос улюблену мелодію — це «прочистить» голос, а жувальна гумка (трохи і не довго) може зняти напругу в щелепи;
  • згадайте щось веселе — сміх розслабляє;
  • виходьте на сцену з високо піднятою головою і усмішкою на обличчі. Вона володіє фантастичною силою – на неї неодмінно відповідатимуть посмішками, і це додасть вам впевненості.

У будь-якому разі, якщо щось піде не так на одному з виступів, просто продовжуйте виступати ще і ще на різних сценах, з іншим репертуаром і з набагато більшим досвідом. Щасти вам у вашій творчості!

Залишити коментар

Яндекс.Метрика