«Гражданская оборона» (рос.), або «ГО» чи «ГрОб» — культовий радянський та російський гурт, що виконував пісні у жанрах панк, пост-панк, психоделічний рок, а також сибірський панк. Останнє визначення відомо суто на пострадянському просторі, але для розуміння походження «ГО» виключно важливе.
Сибірський панк
У 1980-ті молоді музиканти з Омска, Тюмені та Новосибірська створювали угруповання, про які навіть мріяти не могли у «просунутій» столиці, або у «інтелігентному» Ленінграді. До початку 1990-х років сібпанк істотно впливав на андеграундну сцену на величезній територія від України до Казахстану.
Особливою рисою гуртів, що належали до цієї течії, був надзвичайно високий рівень співпраці — майже всі колективи та виконавці регулярно об’єднувалися заради створення спільних коллаборацій. Важливо розуміти, що водночас з «ГО» існувало декілька проєктів, в яких був задіян майже увесь склад гурту, наприклад «Коммунизм», «Спинки мента», «Великие октябри» або «Егор и опизденевшие».
Серед найбільш відомих імен сибірського панку зазвичай вирізняють Янку Дягілєву, Константіна Рябінова, Олєга Судакова, Вадіма Кузьміна тощо. Але центральною фігурою цієї течії був однозначно лідер «ГО» Єгор Лєтов. Несамовита, вишукана та провокаційна водночас поетика його пісень стала двигуном гурту та породила безліч наслідувачів, а безкомпромісна життєва позиція зробила з його фігури не тільки блискучого виконавця, але й майже ідола.
Єгро Лєтов
Єгор Лєтов (справжнє ім’я — Ігор) народився в Омську у 1964-му році. Його батько був партійним функціонером, але Єгор, ледве закінчивши школу, вирішив займатися музикою. Лєтова вигнали з професійно-технічного вчилища і, підробляючи на будплощадках, вісімнадцятирічний хлопець засновав із своїм другом Константіном Рябіновим гурт «Посєв» — прообраз «ГО», що буде створена два роки потому – у 1984-му.
Через таку активність виконавці весь час знаходилися під наглядом КДБ, але, коли «лагідні» допити не допомогли — Лєтова відправили на примусове лікування у псіхлікарню, де до нього застосовували нєйролептичні засоби. Але це не зламало поета та співака — саме з лікарні він повертається з декількома блокнотами записів.
Від підпільного гурту до легенди андеграунду
Про серйозне обладнання мови йти не може, тому гурт записує альбоми у квартирі Лєтова. Там, згідно звичкам, будуть записані майже усі альбоми гурту, навить коли музиканти не будуть вимушені переховуватися, та забудуть про скрутне матеріальне становище. Мабуть, лише цей факт може сказати про «ГО» більше, аніж десять біографій.
Попри постійну необхідність творити у підпіллі, «Гражданская оборона» у другій половині 1980-х років стає відомою і культовою для радянської рок-сцени. До речі, сцену Лєтов побачив лише у 1987-му році, підміняючи на фестивалі заборонені «Звуки Му» та «АукцЫон». Ці «перші й останні двадцять хвилин панку у Радянському Союзі» важко переоцінити.
Саме після тріумфального виступу Лєтов самостійно записує за два місяці п’ять (!) альбомів: «Красный альбом», «Мышеловка», «Тоталитаризм», «Хорошо!!», та «Некрофилия», а слава про нього розноситься по всьому Радянському Союзу.
Авторитарна влада в СРСР того часу хитається і останні два роки існування держави «Гражданская оборона» відносно спокійно гастролює: виступає у культовому Ленінградському рок-клубі, у Талліні та в УРСР.
В цей час записані класичні альбоми «Здорово и вечно», «Русское поле экспериментов» та ін. Але не усі витримують життя рок-зірок — позбавляють себе життя музиканти тодішнього складу гурту Дмітрій Сєліванов та Янка Дягілєва, загибель якої справила значний вплив на Лєтова. Попри все, «Гражданская оборона», серцем якої був Єгор, продовжив свою діяльність.
Наступний творчий сплеск гурт переживає у 1997-му році з альбомами «Солнцеворот» и «Невыносимая лёгкость бытия». До початку 2000-х популярність гурту зменшується, але армія фанатів з радістю приймають нові платівки допоки… у 2008-му році не вмирає Єгор Лєтов – головний натхненник «ГО».
Значення «Гражданской обороны» важко переоцінити — виконавці найрізніших музичних напрямків — від року до репу — відзначають вплив гурту на свою творчість. Але не тільки на пострадянському просторі відома «ГО»: у 2013-му році легендарний британський тріп-хоп гурт Massive Attack виконав на концерті свою версію пісні «Всё идёт по плану».
Немає коментарів