Ансамблі

Крім гри соло і в оркестрі, інструменти можуть використовуватися і у вигляді невеликих груп — ансамблів. Гра в ансамблі значно відрізняється від гри в оркестрі, тут кожний музикант виступає як свого роду соліст, голос якого добре помітний серед інших.

Класичні типи ансамблів склалися, як і класичний тип оркестру, не відразу. Інструменти могли замінювати один одного (наприклад, партія скрипки виконувалася флейтою і навпаки). Так було до того часу, поки ансамблі застосовувалися, головним чином, у домашньому музиціюванні. види ансамблів

Вони включали різноманітні інструменти: струнні і духові, смичкові і щипкові. І майже обов’язковим була присутність предка фортепіано — клавесина. На партію клавесина звичайно покладалося важливе завдання: створювати гармонійний фон і об’єднувати звучання решти інструментів.

Назви всіх ансамблів походять від числівників в італійській мові. Дует — ансамбль двох виконавців (співаків або інструменталістів), тріо (у вокальній музиці застосовується термін терцет) — трьох, квартет — чотирьох, квінтет — п’яти, секстет — шести, септет — семи, октет — восьми, нонет — дев’яти, децимет — десяти виконавців.

З розвитком ансамблевої музики для концертного виконання склалися стійкі типи ансамблів, де всі інструменти добре врівноважують один одного за звучністю. Найпоширенішими є квартет і тріо.

Поширені види ансамблів

Квартет — ансамбль, найоднорідніший за звучністю. Сюди входять уже добре відомі нам інструменти: дві скрипки, альт і віолончель. Ідеально зливаючись з іншими, кожний із цих інструментів водночас добре прослуховується, тому звучність квартету відрізняється від інших ансамблів особливою «прозорістю».

Однорідний і склад струнного тріо (скрипка, альт, віолончель). Але набагато поширенішим типом ансамблю є фортепіанне тріо: скрипка, віолончель, фортепіано. Тут характерним є не злиття, а, навпаки, зіставлення тембру фортепіано і смичкових інструментів.

музиканти

Деякі ансамблі називаються відповідно до того, які інструменти до нього входять. Наприклад, бувають ансамблі мідних духових інструментів — їх ще називають духовими оркестрами. Найпоширенішими інструментами в таких оркестрах є корнети, флюгельгорни, саксгорни, тромбони і туби. Духові оркестри звичайно грають просто неба.

В ансамблі дерев’яних духових інструментів входять флейти, гобої, кларнети і фаготи, а також труби і тромбони. Такі ансамблі виконують найрізноманітнішу музику — від класичної до популярної. Іноді ансамблі дістають назви залежно від виду музики, яку вони виконують.

Маршируючими ансамблями звичайно називають невеликі військові оркестри, що виконують більш легку музику. Вони часто беруть участь у спортивних змаганнях.

Джаз-бендом можна називати майже будь-яку групу музикантів, що грають джаз. Проте якщо до групи входить більше десяти музикантів, вона називається біг-бендом.

Зіркові ансамблі

Яскравими зразками камерних симфонічних оркестрів є музичні ансамблі «Віртуози Москви» та «Київські солісти». Перший був створений в 1979 році видатним скрипалем В. Т. Співаковим (1944). В цьому окрестрі були зібрані найталановитіші російські музиканти.

За 25 років свого існування «Віртуози Москви» побували з гастролями в усіх великих містах:

  • СРСР;
  • Європи;
  • США;
  • Японії.

 
Вони брали участь у найвідоміших міжнародних музичних фестивалях, таких як Зальцбурзький, Нью-Йоркський, Токійський, Кольмарський. В репертуарі цього оркестру були твори різних стилів і епох: від музики європейського бароко до творів композиторів XX ст. — Прокоф’єва, Шостаковича, Шнітке, Щедріна та ін.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика