Баян – “душа народу”

Кожен музичний інструмент має свій голос, свою яскраво виражену темброву «індивідуальність», тобто особливого забарвлення звучання. Справді, чи можна переплутати звучання скрипки і фортепіано, флейти та органу, валторни і клавесина? Звичайно, ні. Однак в різноманітному світі музичних інструментів є такий, який як би увібрав в свою звукову палітру «голоси» багатьох інструментів. Таких, наприклад, як фагот, флейта, кларнет, орган та інші.

Який же інструмент має настільки рідкісну здатність імітувати різні тембри? Цей інструмент ти, читачу, ймовірно, бачив і напевно чув його неповторне звучання. Він – єдиний з численних музичних «побратимів» образно і з любов’ю названий людьми «душею російського народу». Ти звичайно здогадався, про який інструмент йдеться. Так, це баян – національний російський народний інструмент. Повне сучасне його «ім’я»: багатотембровий готововиборний баян.

Будьмо знайомі, Баян

виконавець

Будь-яка нація чи народність мають свою музичну культуру, а значить і улюблені народні музичні інструменти. В українців це бандура, у карелів – кантеле, у азербайджанців – тар, цимбали – у білорусів. скрипка – у молдаван, а у російських – балалайка, домра і, звичайно ж, баян. Інструмент, який користується інтересом і визнанням народу і не знає за популярністю «конкурентів» серед інших народних інструментів.

За своєю будовою баян належить до сімейства язичкових інструментів. А ширше і конкретніше – це язичковий, пневматичний клавішний інструмент. Краса, колористичне і динамічне різноманіття звучання інструменту – ось що так приваблює в баяні виконавців і слухачів.

Він часто звучить у камерних концертах, в різних ансамблях і оркестрах російських і національних народних інструментів, в оркестрах баяністів і так далі. Він – бажаний гість як на концертній естраді, так і в палацах культури, на вечорах молоді в сільському клубі.

Таким є стан справ на сьогоднішній день. А яким був початок шляху? Що відомо про історію баяна, його еволюцій, традиціях виконавства?

Історія виникнення та розвитку баяну

народна музика

Давним-давно, за два-три тисячоліття до нашої ери в Китаї отримав широке поширення дерев’яний музичний інструмент, виготовлений з ряду бамбукових трубочок, в кожній з яких був мініатюрний вільно коливається язичок.

Це шен – духовой музичний інструмент, далекий попередник російської гармоніки. Успадкований від шена прийом звуковидобування за допомогою вільно рухомої пластинки і є основним принципом звукоутворення майбутніх гармонік.

Про те, як шен став відомий у Европі, на жаль немає достовірних історичних відомостей. Як би там не було, а в Західній Європі (Німеччині, Італії, Франції, Швейцарії) з’явились спочатку скляні, а пізніше і дерев’яні гармоніки. Перші ручні гармоніки були примітивні і мали обмежений звуковий ряд: від 6 до 10 клавіш правої клавіатури. Ліва клавіатура була відсутня.

Удосконалення гармонік в цей час йшло вкрай повільно, і тільки в XIX столітті мистецтво виготовлення інструментів досягло значних успіхів. Крім правої, з’явилася і ліва клавіатура, розширився їх діапазон, покращилася якість звучання і форма гармоніки. Створюються її перші різновиди: концертино і бандеон.

Невпинний пошук талановитих музичних майстрів привів до створення моделі акордеона, що мала на правій клавіатурі повний діапазон хроматичної гами. Досягнення – на ті часи видатне. Кустарне виготовлення музичних інструментів переростало в колективне, так як попит випереджав пропозицію.
Однак часи вимагали ще більш прогресивних форм створення інструментарію. І Паоло Сопрані, Маріо Даллапе, Сільвіо Скандаллі – в Італії, Матіас Хонер – в Німеччині стали засновниками промислового виготовлення гармонік і акордеонів, якість яких завоювало всесвітнє визнання.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика