Музичний гурт ДахаБраха

Гурт «ДахаБраха» — один з найяскравіших українських музичних проєктів часів незалежності. Учасники характеризують свій самобутній стиль як «етно хаос», тобто непередбачуване поєднання різних мотивів народної музики, історичних та сучасних інструментів. Усі вони — професійні музиканти, закохані у етнографію та зацікавлені у збереженні музичної спадщини. У репертуарі гурту є обробки оригінальних українських, кримськотатарських та російських народних пісень, є композиції англійською та іншими європейськими мовами.

Історія створення

Гурт сформувався з музикантів театру «Дах» під керівництвом режисера Владислава Троїцького. Ніна Гаранецька, Ірина Коваленко, Олена Цибульська були знайомі ще зі студентських років, коли разом грали у фольклорному гурті «Кралиця». Вони разом прийшли у «Дах», де під керівництвом Троїцького, який зокрема запропонував додати до їхнього блискучого тріо ще й чоловічий вокал, на початку 2000-х сформувалася «ДахаБраха», якою пізнали її українці, а згодом і весь світ.

Склад гурту залишався всі роки незмінним:

  • Олена Цибульська,
  • Ірина Коваленко,
  • Ніна Гаренецька,
  • Марко Галаневич.

Музичний колектив випустив вже кілька альбомів, об’їздив з гастролями мало не весь світ, виступав на славетних закордонних сценах та став лауреатом Шевченківської премії у 2020 році.

Цікаві факти

Попри популярність в Україні гуртів, котрі використовують елементи етнічного звучання, «ДахаБраха» залишається поза конкуренцією — їхню музику не можна ані сплутати, ані навіть порівняти з кимось іншим. Оригінальним є все: використання неймовірної кількості музичних інструментів, залучення таких, що багато років залишалися тільки у музейних колекціях, опрацювання фольклорного матеріалу, творча обробка і створення цілком нового продукту, що, однак, ґрунтується на фольклорній традиції.

  • У костюмах учасниць гурту також прослідковуються осучаснені та переосмислені етнічні мотиви. Зокрема їхньою візитівкою стали традиційні високі чоловічі шапки з овечого хутра.
  • Незвичайний вокал та тексти, повні застарілих слів, що давно вийшли з ужитку, або діалектизмів, зумовлює те, що їх буває досить складно зрозуміти навіть українцям, не кажучи вже про слухачів за кордоном. Та артисти впевнені, що їхню музику люди сприймають не інтелектом, а серцем, тому вона зрозуміла в усіх куточках світу. Правдивість цього твердження якнайкраще доводять чисельні концерти та повні зали.
  • Музика «ДахаБраха» стала саундтреком до кількох зарубіжних та вітчизняних фільмів, зокрема «Гуцулка Ксеня» та «Спіймати Кайдаша». Учасники гурту розказують, що у майбутньому хотіли б співпрацювати, наприклад, із режисером Джимом Джармушем, бо їм подобається його стиль у творчості.

Новини

«ДахаБраха» були в числі тих принципових митців, хто припинив будь-яку співпрацю з Росією ще під час Революції Гідності. Вони багато зробили для привернення уваги світу до війни в Україні, культурної дипломатії через знайомство іноземців з українською культурою та для допомоги нашим військовим.

Від початку повномасштабного вторгнення музиканти багато гастролювали за кордоном, допомагали волонтерам та нагадували світу про необхідність підтримати Україну у війні зі страшним та сильним супротивником.

Тривалий час вони не створювали нових пісень, аж до початку 2024 року, коли із мінімальною кількістю репетицій записали чотири нових пісні. Для кліпу на композицію «У горлі ком» гурт звернувся до слухачів із проханням надіслати приватні відео та світлини за час війни — з евакуації, укриттів, понівечених обстрілами будинків — щоб відеоряд відображав повсякденний досвід українців. 

У 2024 році «ДахаБраха» планує здійснити черговий масштабний закордонний тур, присвячений 20-й річниці існування гурту, щоб і далі привертати увагу світу та збирати кошти для волонтерської допомоги війську.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика