Мистецтво виразного руху сягає своїм корінням у глибоку давнину. В усіх народів існували пісні-ігри, в яких рухи учасників ілюстрували слова пісень. У різних країнах існує багато пісень- ігор, пов’язаних з повсякденною працею. Наприклад, у землеробських народів є ігри, що зображають працю землероба: посів або збирання хліба, молотьбу тощо.
Національним танцем українського народу є гопак — своєрідне змагання між танцюристами. Гопак неодноразово використовувався в оперній і симфонічній музиці, при цьому не тільки українській, а й російській.
Увійшли до професійного мистецтва танці багатьох народів: білоруська «Лявониха», грузинський «Лекурі» (широко відомий під назвою лезгинки) та інші танці.
У кожного народу є танець, який для нього найбільш характерний, у якому виражені найістотніші сторони народного побуту. Полька — танець чеського походження, ритм польки ми знайдемо і в народних чеських та словацьких піснях. У ритмі мазурки виконується багато польських народних пісень, ліричних і жартівливих, веселих і сумних.
Інший характер носить польський танець полонез. Це урочистий танець-хід, що набув великого поширення у придворно-аристократичному побуті. Багато полонезів написано Шопеном. У його трактуванні — це найчастіше музична картина рицарського побуту старої Польщі, картина, сповнена величі й урочистості.
Отже, мелодії й ритми національних танців входять до найрізноманітніших музичних жанрів, збагачуючи музику не тільки свого рідного краю, але й інших країн. Входять вони і в побут інших народів, причому часом навіть забувається, звідки походить той чи інший танець.
Так, польку багато хто вважає польським танцем через її назву, хоча вона походить від чеського слова «половина» (в даному випадку — «півкрок»). Далеко не всім відомо, що вальс, широко відомий у багатьох країнах, веде своє походження від народних танців Австрії, Німеччини, Чехії.
Вальс – король танців
Мабуть, не було іншого танцю, який би так поширився і набув такого індивідуального вигляду в різних композиторів, як вальс. Вальс став дуже популярним на початку XIX ст. — уже тоді він звучав не тільки для супроводу танців, а й на концертній естраді.
Вальс народився на певному національному грунті, але помалу став танцем майже всіх народів світу. Він виник на міській вулиці та сільському майдані і став танцем надзвичайно популярним.
Спершу він призначався тільки для того, щоб його танцювали, та невдовзі буквально заполонив усі галузі музики без винятку. Існує цей танець уже три століття й зовсім не постарів. Він народився десь на стику трьох країн: Німеччини, Австрії і Чехії.
Спочатку це був простий народний танець і дуже добре відчував себе у звучанні кількох інструментів, на яких грали два-три музиканти з народу в крислатих капелюхах та грубих дерев’яних черевиках.
А потім, завдяки своїй надзвичайній привабливості, він у XVIII ст. проник і в аристократичний салон, де непогано відчув себе у звучанні елегантного клавесина, на якому грали професіональні музиканти в шовкових камзолах і напудрених париках.
Розширення ролі вальсу
Поступово музика вальсу перестала бути тільки музикою, під яку танцюють, — її почали слухати. Вона перейшла у всякі ансамблі, навіть у симфонічний оркестр, і на концертній естраді почувала себе не гірше, ніж у танцювальному залі.
Вальсовий ритм (рух «у дусі вальсу») став однією з улюблених форм пісні й романсу і разом з ними перейшов до опери. Не лишилося, здається, жодної форми музики, в яку б не проник вальс, його співали в супроводі гітари, акордеона і баяна, а сьогодні він прекрасно освоївся і в естрадному ансамблі, і в джаз-оркестрі.
Звісно, за своє довге життя вальс змінював свій характер, але цікаво ось що: за ці три століття з’явилося багато інших танців. Кожна епоха давала не тільки нові пісні, а й нові танці. Одні лишались, інші помирали. Але вальсові ці нові танці не заважали — він жив, збагачуючись тим, що йому давав кожний народ, кожна нова епоха, кожний новий час.
І навіть сьогодні, коли набули поширення так звані сучасні західні танці, скрізь, де танцюють — від простого шкільного вечора до парадного дипломатичного прийому, — поряд з усіма сучасними танцями неодмінно танцюють і вальс.
Немає коментарів