Музичний напрям IDM — Intelligent Dance Music

IDM — це скорочення від Intelligent Dance Music, так задля зручності назвали експериментальний напрямок у електронній музиці, що виник на початку 90-х. Багато хто з музикантів, що працюють у цьому стилі вважає назву дивною і претензійною. IDM не підходить для танців, а «Intelligent» ніби зверхньо натякає на те, що музика не для всіх, а це звучить некоректно в наш час.

Але термін прижився, і зараз після 30 років існування напрямку його все ще використовують. Врешті решт важлива не назва, а музика — дивна, не схожа ні на що інше, творчість на межі класичної електроніки та танцювального жанру.

Музикнт Aphex Twin

Історія

Вперше музика цього напрямку (на той час назви ще не існувало) з’явилася 1989 року. Засновником IDM став британський музикант Richard D. James, відомий в мережі як Aphex Twin. Він творив електроніку, але з часом відійшов від канонів, відмовився від промислових синтезаторів і за допомогою саморобного обладнання досяг принципово нового звучання.

Перший IDM у виконанні Aphex Twin складався з модульованих шумів, безсистемних ударних партій, високочастотних звуків. Його досвід надихнув багатьох музикантів, котрі також шукали нових вимірів у електроніці, і напрям почав стрімко розвиватися. На початку IDM не мала конкретного визначення і об’єднувала експерименти на межі попу та авангарду, щось не зовсім танцювальне, проте й не надто «електронне».

Поява назви

У 1991 році нестандартну композицію «The Snow» від Coil в інтернеті охрестили Intelligent Techno. За два роки подібну музику вперше назвали Intelligent Dance Music — це сталося після виходу композиції «Artificial Intelligence» британського лейблу Warp Records за участі Aphex Twin, Autechre, Speedy J та кількох інших музикантів.

Цілком можливо, що назва Intelligent Dance Music не мала підкреслювати елітарність нової музики, а лише відсилала до одного з перших відомих треків у цьому напрямку.

До компіляції “Artificial Intelligence II” долучилися такі виконавці, як B12, Autechre, Beaumont Hannant, Speedy J, Polygon Window, Link, Seefeel. В той час наряду з IDM використовувалися терміни:

 • New Electronic;
 • Experimental Electro;
 • Intelligent Techno.

В 2000-х все частіше почав з’являтися термін Braindance у якості синоніму для Intelligent Dance Music.

Складнощі з назвою напрямку пов’язані з його експериментальним характером, єдине, що точно можна сказати про IDM — ця музика не вписується у жодні з існуючих стандартів. Це суцільний пошук нового у мелодіях, звуках, ритмах, у схемі побудови композицій.

На ранньому етапі напрямок охоплював таких несхожих музикантів, як Cosmic Baby та Cabaret Voltaire, Banco De Gaia та Goldie, Portishead та Underworld. Згодом новий стиль набув більш конкретних рис.

Найяскравіші представники

В першу чергу це засновники напрямку IDM: Aphex Twin, The Orb, Boards of Canada, Autechre. Саме їхні експерименти створили підґрунтя для розвитку нового стилю.

Зараз найбільш відомими лейблами, що працюють над IDM є британці:

 • Warp Records;
 • Rephlex Records;
 • Planet Mu;
 • SKAM Records;
 • Toytronic;
 • Ninja Tune.

Напрямок досі розвивається і слугує ідеальним полем для пошуків нового звучання.

Музика IDM

Характерні риси Intelligent Dance Music

Слово Dance у назві вказує не на призначення музики IDM, проте на можливість використання базових принципів композиційної техніки, що властиві танцювальній музиці. Та напрямок відкриває безмежні горизонти для дослідів із ускладнення композиції, використання звуків будь-якого походження, нестандартних ідей та тембрів. У межах IDM виділяють три основні напрямки.

 1. Легкий IDM — це обов’язково мелодійна електронна музика, прості композиції. Мелодії будь якої кількості виникають и розчиняються, формуючи непередбачуваний візерунок.
 2. Важкий IDM відрізняється важкими рваними ударними ритмами, перевантаженими звуками. Тут ритм завжди важливіше за мелодію, це щось близьке до індустріальних звуків, але без брутального хаосу та нагромадження шуму. Для IDM важлива математична точність.
 3. Класичній IDM базується на синтезі легкого і важкого, використовує мелодійність першого та ритмічність другого.

Музика IDM дуже індивідуальна і потребує від слухача зосередженості. Тоді IDM причаровує своїм непередбачуваним ритмом, палітрою дивних звуків, що утворюють мінливу мелодію.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика