Вчимося грати на синтезаторі

Синтезатор — унікальний інструмент, водночас простий у вивченні і напрочуд багатофункціональний. Аби його опанувати не обов’язково відвідувати музичну школу, достатньо регулярно приділяти час самостійним вправам. Не має значення вік чи попередній досвід гри — лише бажання та наявність інструменту.

Для початківця цілком придатною буде найдешевша модель або навіть дитячий синтезатор, тут важливішою є можливість грати будь-коли без перешкод.

На що здатен синтезатор?

Можливості цього інструменту вражають: він доречний у музиці будь-якого напрямку, поєднує безліч додаткових ефектів, звуків, готових аранжувань, може записувати щойно виконану мелодію, навчати, підказувати, навіть самостійно створювати музику.

На що здатен синтезатор

  • У пам’яті кожного синтезатора є «банк інструментів», де зберігаються тембри усіх класичних духових, струнних та ударних. Кожному тембру відповідає код з цифр, на жаль, у різних виробників умовні позначення відрізняються. Уся необхідна інформація наведена у інструкції, згодом найпопулярніші коди легко запам’ятовуються.
  • Окрім «банку інструментів» у синтезаторів є система налаштувань стилів, тембрів, тривалості звучання окремих фрагментів — це допомагає експериментувати і створювати власний оригінальний звук.
  • У деяких моделей в пам’ять закладено навчальні програми для новачків, а з підсвічуванням окремих клавіш та кнопок запам’ятовування акордів і партій відбувається набагато швидше.
  • Автоматичний акомпанемент — дивовижна функція, що дозволяє створювати музику будь-якого стилю без додаткових інструментів. Стане у нагоді і для новачка-аматора, котрий не знає нот, і для досвідченого музиканта, щоб грати імпровізації.
  • Запис щойно виконаної партії — дуже корисна можливість під час навчання, адже прослуховування власної гри допоможе знайти слабкі місця. Надалі функція запису використовується для виконання складних творів на кілька партій.

Перший крок в опануванні синтезатора — уважно перечитати інструкцію і розібратися в призначенні усіх кнопок на корпусі. Цей інструмент вміє дивувати, а зайвих функцій не буває.

Важливі поради для самостійного навчання

Стереотип, начебто опанувати музичний інструмент можливо тільки під керівництвом професіоналів, обітнув крила багатьом. Наразі він не витримує критики, адже в інтернеті є безліч навчальних відео і повноцінних курсів. То що ж шукати, коли починаєш з нуля?

  1. Аплікатура

Аплікатура — це базовий принцип гри на синтезаторі, який полягає у правильній розстановці пальців на клавіатурі. У аплікатурі пальці мають свої сталі номери: від великого — 1 до мізинця — 5, і саме так вони позначаються у схемах.

У нотах для початківців зазвичай прописано і аплікатуру — так грати набагато простіше, і пальці від початку звикнуть до доцільного і зручного розташування на панелі інструменту. Ці принципи нагадують друк на клавіатурі двома руками: неможливо швидко і якісно друкувати одним пальцем, так само і з синтезатором. Хоча загалом це суто індивідуальна річ, і досвідчені музиканти розставляють пальці виходячи, в першу чергу, з власної зручності.

Перше, що варто запам’ятати з аплікатури:

  • 1 і 5 (великий та мізинець) грають по білих клавішах, 2,3 і 4 (вказівний, середній, безіменний) — по чорних.
  • Права рука відповідає за гру основної мелодії, ліва — за акомпанемент.

Не варто засмучуватися, якщо вперше сівши за клавіші розгубитеся або аплікатура здаватиметься незручною: це швидко пройде з досвідом. Щоб навчитися грати потрібна лише одна умова — регулярно грати.

Використовуємо аплікатуру

  1. Акорди і арпеджіо

Акорд — це три звуки, взяті одночасно. Арпеджіо — послідовне програвання нот одного акорду. Навичка брати акорди дуже важлива для початку гри, тому необхідно приділити достатньо уваги розташуванню пальців і швидкому перенесенню їх на новий акорд. Постійна практика з часом зробить ці рухи автоматичними.

Арпеджіо грати легше, ніж акорди, проте не варто застрягати на простому етапі навчання — тренуйте руки і в один прекрасний день все вдасться.

Навчитися грати на синтезаторі самостійно — цілком реальна ціль, лише знадобиться трохи наполегливості, та коли з’являться перші успіхи (а вони обов’язково будуть!), справа піде легше.

Дуже важливо сміливо йти до інструменту, не надто захоплюватися теорією, а практикувати. Також для самоосвіти велике значення має послідовність: варто рухатися від найпростішого до складного, і тоді все вийде.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика