Найяскравіші проєкти у сучасному українському репі (Частина 1)

Хіп-хоп культура є специфічною нішею із притаманними лише їй особливостями розвитку. За історію незалежності вона встигла пережити кілька періодів розквіту і занепаду, і наразі проходить дуже цікавий етап. Найяскравіші хіп-хоп виконавці сучасної України — це добре продумані, концептуальні проєкти.

Курган

Репера Кургана (Євгена Володченка) з села Близнюки на Харківщині широка аудиторія знає як учасника колаборації Курган і Agregat (яка між іншим теж заслуговує на увагу), але його сольна кар’єра не менш цікава. Він робить глибокий, навантажений радикально новими смислами реп, який межує з поезією.

Найяскравіші проєкти у сучасному українському репі (Частина 1)

Євген оперує образами пострадянської дійсності не як репер, а скоріше як філософ, акцентує увагу не на кризі постмодернізму, а радше творить свою метафізичну антологію. Залучення суржику, що насправді є варіантом слобожанського діалекту української мови, для Кургана не є даниною малій батьківщині, а не комедійним елементом, як це було у творчості артистів попередніх поколінь.

Перший сольний альбом Кургана «Бібліотека странних знаній» з’явився у 2018 році, другий — «Квантовий суржик» — у 2021 році. З початком повномасштабного вторгнення Євген став до лав ЗСУ у складі батальйону Kraken.

Що послухати, якщо ви не знайомі із творчістю Кургана:

  • «Любопитство»,
  • «Там-там»,
  • «Кіт».

Паліндром

Львів’янин Степан Бурбан, котрий зараз відомий під псевдо Паліндром, починав свою кар’єру у репі як Кашляючий Ед (Стук) у складі хіп-хоп гурту «Глава 94». Новим фанатам його творчості варто послухати і ранні його роботи, адже Степан роками методично і старанно вибудовує власний музичний всесвіт. Він вкладає у свої композиції багато особистого: ще у рамках проєкту Кашляючий Ед Степан почав перетворювати власний емоційний біль на цікавий музичний матеріал.

Сольні альбоми Кашляючого Еда:

  • «Нетривіальне чтиво» (2015),
  • «Переклад» (2018).

Логічним продовженням руху у цьому напрямку став його наступний проєкт — Паліндром, свіжий і навіть приголомшливий на фоні загальної стагнації в українській музиці напередодні 2020-х років. Паліндром м’яко долає прірву поколінь, підхоплюючи піднесення, що востаннє вирувало у вітчизняній музиці десь наприкінці 90-х, переносячи його у сучасні реалії. Його творчість все ще за звичкою класифікують до репу, та Паліндром давно вже вийшов за жанрові рамки и наразі є оригінальним самобутнім артистом із унікальною естетикою.

Найяскравіші проєкти у сучасному українському репі (Частина 1)

Сольні альбоми Паліндрома:

  • «Про сьогодні, завтра і вчора» (2019),
  • «Стіни мають вуха» (2020),
  • «Придумано в черзі» (2022).

Що послухати найперше:

  • «Не дожив»,
  • «Останній танець»,
  • «Люцифер».

Freel

Андрій Шалімов з Черкас розпочав свій шлях у хіп-хоп музиці ще на початку 2000-х у складі гурту «На відміну від», котрий запам’ятався іронічною піснею «Я боюся Чебурашку», що згодом стала мемом. До 2012 року гурт успішно виступав на різних майданчиках по всій Україні, записав 3 альбоми та згодом розпався.

З 2014 року із треку «Чорний дим», присвяченого Революції Гідності, починається сольна кар’єра Андрія під сценічним ім’ям Freel. Він довго працював над першим власним альбомом, але цілковито виправдав очікування, коли у 2018 році нарешті презентував добірку «Спалах». Це була потужна рефлексія на українську реальність після Майдану, що багато в чому випередила свій час.

У доробку Фрила багато також плідних колаборацій, одна з найяскравіших — пісня «Луганськ», записана у співпраці із Ukraїner, у якій ліричний герой (що має реальний прототип), принципово залишається жити у Луганську, розмовляє українською та до часу ховає державний прапор під матрацом.

Що слухати:

  • «Луганськ»,
  • «Спалах»,
  • «Коли закінчиться війна».

Залишити коментар

Яндекс.Метрика