Найяскравіші проєкти у сучасному українському репі (Частина 2)

Історія становлення українського репу від 1991 року і до сьогодні — цікава тема, яка ще чекає на своїх дослідників. Приблизно з 2014 року в ній можна простежити новий період позитивної динаміки, коли з’являється багато неординарних проєктів, гідних уваги. Серед десятків імен ми виділили кількох реперів, на яких хочемо звернути вашу увагу, та насправді в Україні набагато більше сучасних молодих цікавих хіп-хоп музикантів.

Ницо Потворно

Ницо Потворно

Незручно прямолінійний та надзвичайно іронічний — так у загальних рисах можна схарактеризувати сценічний образ репера Ницо Потворно. Цікавий факт: в реальному житті співака та автора текстів звуть Сергій Гусак, а музика не є його єдиною сферою діяльності, радше хобі на дозвіллі, бо за фахом він лікар, працює в одній з київських клінік.

Тексти Ницо Потворно підтримують його псевдо: відверті подекуди до надміру, жорсткі й болючі, провідна тема двох найпопулярніших альбомів («Реанімація» і «Чистий») —боротьба з алкогольною залежністю, впізнавана фішка у музиці — пронизлива електроніка.

Композиції, з яких варто почати знайомство з творчістю:

  • «Достукатися до небес»,
  • «Окситоцин»,
  • «Годинник».

Довгий Пес

Представник «старої школи» — він у репі вже більше 10 років і залишається вірним класичній подачі та ритму, попри використання сучасних треп-бітів. Переважно тематика його текстів також відповідає канону хіп-хіпу — це соціальна проблематика, нерівність, іронія та пост-іронія та подекуди національні мотиви, наприклад, у треках про неіснуюче село Ешкеричі.

Тривалий час Довгий Пес працював на більш нішеву аудиторію і випускав хіба що сингли та мініальбоми, котрі зараз важко знайти в інтернеті. Перший повноцінний альбом «#соціальнийалкоголік» випустив лише у 2018 році. Він досі виступає здебільшого на профільних концертах на Заході України.

Якщо ви досі не чули його треків, радимо послухати:

  • «Ешкеричі»,
  • «Укреїніан Шєт».
Албона Альона

Alyona alyona

Альона захоплювалася репом з дитинства, потроху писала тексти та виступала на аматорських майданчиках. По-справжньому вона увірвалася у реп-індустрію 2018 року — і вже багато чого досягла за відносно коротку кар’єру. Традиційно в хіп-хоп музиці небагато жіночих імен, вже через це Alyona alyona заслуговує на увагу, та її досягнення значно більші за гендерне балансування галузі.

Вона багато працює над технікою виконання, вкладає у свої тексти та кліпи багато різнорівневих сенсів: тут і самоіронія, і дражливі питання сьогодення, такі як права жінок та фетшеймінг, і дрібка етнічних мотивів. Роботи Альони завжди мають яскравий впізнаваний візуал і тексти, що запам’ятовуються, стають мемами — це один з наріжних каменів популярності співачки.

Реперка бере участь у чисельних громадських та благодійних ініціативах. Яскравим прикладом є пісні «Коли ховають молодих» та «Країна дітей» (у співпраці з Океаном Ельзи) в рамках акції «Так працює пам’ять». Також вона системно вкладається в боротьбу проти дискримінації жінок за зовнішністю, зокрема через «зайву вагу».

«Я хочу своїм прикладом показати, що дівчата з нетрадиційною зовнішністю можуть робити все що завгодно», — каже реперка.

У творчому доробку Альони багато колаборацій з іншими музикантами: наприклад, у 2019 році вона заспівала разом із легендою української музичної сцени Ніною Матвієнко, має кілька спільних синглів із Джамалою, а на Євробаченні 2024 виступила в дуеті з Jerry Heil (у фіналі посіли третє місце).

Що варто послухати:

  • «Пушка»,
  • «Дай бог»,
  • «Забирай».

Залишити коментар

Яндекс.Метрика