«Курган & Агрегат»: історія гурту та мовне питання

Цьогоріч виповнюється 10 років існування гурту «Курган & Агрегат». За цей час вони пройшли шлях від суто мемного інтернет-феномена із кумедними текстами і кліпами, записаними на телефон, до статусу одного з найавтентичніших українських хіп-хоп колективів, а самі артисти стали безсумнівними знаменитостями і, відтак, лідерами думок.

«Курган & Агрегат»: історія гурту та мовне питання

Їхня головна фішка — використання у текстах живої розмовної мови, якою усі троє говорили вдома у рідних Близнюках (Харківська область), яку раніше зневажливо називали суржиком, а тепер — з полегшенням визнали слобожанською говіркою. Те, що хлопці з самого початку обрали таку радикальну правдивість за стратегію, спочатку було сміливим кроком и приколом, а згодом, на хвилі зацікавленості автентичною культурою, принесло гурту шалену популярність.

Мовне питання і початок творчості

Колектив учасників не змінювався за всі роки існування — це Женя Володченко (репер Курган) та брати-близнюки Аміль та Раміль Насірови. Вони родом з одного села — славнозвісних тепер уже Близнюків на Харківщині. Познайомилися ще в шкільні роки, а які ж хлопці-підлітки 2000-х не мріяли читати реп? (Певно лише ті, хто мріяв створити рок-гурт).

Згодом, коли хлопці вступили до Харківських вишів, поступово сформувалася і тема — кумедна, сатирична та гостросоціальна водночас. Разом із сотнями таких самих студентів з області хлопці майже щотижня їздили додому до батьків, де розмовляли звичною говіркою, місцевим діалектом, а дорогою до Харкова, буквально у поїзді чи на вокзалі, багато хто з цих студентів «перевзувався» і переходив на російську, котра на їхню думку більше пасувала до великого міста. Наратив про «русифіковані міста» плекали та всіляко підтримували самі «жертви» русифікації.

Женя Володченко та Аміль з Рамілем точно не перші, хто помітив цю сумну картину, але одні з перших у сучасному українському шоу-бізнесі, хто вирішив піти проти менстріму і творити аж ніяк не російською, проте і не літературною українською, що, на думку хлопців, було б нещиро — вони обрали найпростіше — мову, якою послуговувалися у повсякденному житті. І це вистрілило!

Власне, вони нічого не вирішували — просто записували смішні треки і викладали в інтернет. Офіційною датою початку існування гурту можна вважати публікацію кліпу та пісні «Курган — Лове (Love)» на YouTube. Їхня безпосередність та щирість підкорювала слухачів, а влучні тексти сповнені самоіронії миттю розпадалися на меми. Гурт ставав дедалі більш впізнаваним, наступним кроком стали виступи на музичних фестивалях.

«Курган & Агрегат»: історія гурту та мовне питання

Що було далі

Зі славою прийшли більш професійні кліпи і навіть співпраця із запрошеною зіркою — у двох відео («Вчителька» та «Gabeli») гурту взяла участь Даша Астаф’єва, секс-символка української поп-сцени 2000-х.

2018 року «Курган & Агрегат» нарешті презентували перший альбом «Середня Школа Репу».

2019 року Курган паралельно з роботою у гурті розпочав свою сольну кар’єру, де показав себе з нового боку, без сатири, із значно серйознішими та глибшими текстами.

Для Аміля і Раміля важливим кроком у кар’єрі стала участь у фільмі Антоніо Лукіча «Люксембург, Люксембург» — знімання закінчили ще до повномасштабного вторгнення, але глядачі змогли побачити його лише влітку 2022 року.

У 2021 році «Курган & Агрегат» спільно з Latexfauna випустили сингл «Retuziki», а згодом вже самостійно лонгплей «Зембонджу», де представили слухачам принципово нове звучання, хоча й з тим самим фірмовим гумором. Того ж року вони розпочали всеукраїнський тур із новим альбомом «Зембонджу», але не встигли його завершити.

Сучасний стан

Після початку повномасштабного вторгнення Євген доєднався до лав ЗСУ, а Аміль та Раміль присвячують усю свою енергію та харизму волонтерству. Творчість «Кургану & Агрегату» наразі на паузі.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика