Музика як терапія

Музика не лише розважає нас та дає масу емоцій, але й спроможна навіть зняти стрес та поліпшити перебіг багатьох недугів. Чи справді звук може виступати у якості терапії? Давайте розглянемо це питання докладніше.

Музика як ліки від ментальних хвороб

Сучасне життя з його швидким темпом та масою стресів часто призводить до таких проблем, які суспільством ще не оцінюються як серйозні, але приносять багато дискомфорту:

  • Тривожність
  • Депресія
  • Емоційна перевтома та вигорання
  • Компульсивні синдроми та ін.

Лікування депресії музикою

Звісно, тут не обійтися без професійної допомоги та лікування, яке призначають кваліфіковані лікарі. Але музика може допомогти покращити стан та легше пережити стреси. Наприклад, доведено терапевтичний ефект класичної музики. Крім того, можна використовувати етнічну музику різних країн, щоб відключитися від нав’язливих думок та очистити мозок від «білого шуму» побутових проблем.

Чи допомагає музика від фізичних недугів?

Головне, що потрібно розуміти, коли ви хочете використати заняття музикою чи її слухання для лікування, що така терапія має бути лише допоміжною. Найважливіше лікування те, яке призначить спеціаліст, і від нього не можна відходити. А інші способи підтримати організм і сприяти видужанню – лише допоміжні. Варто довіряти тільки доказовій медицині.

Заняття музикою на духових інструментах розвиває легені, покращує функцію дихання та допомагає зміцнити дихальний апарат і серцеву роботу. Тому варто задуматися про зайняття грою на флейті чи сопілці, щоб покращити перебіг бронхітів, інших хронічних хвороб, пов’язаних з диханням. Проте обов’язкова консультація з лікарем допоможе вам правильно обрати навантаження. Пам’ятайте, що в періоди загострення не треба перенавантажуватися.

Як прослуховування ритмічної, добре темперованої музики, так і практичні заняття допомагають перебороти вади дикції – заїкання, проблеми з вимовлянням окремих звуків. Поєднання музичної терапії та логопедичних занять дасть більший ефект, аніж ці варіанти окремо.

Також музика (і в якості занять, і просте слухання) допомагає покращити перебіг хвороб, пов’язаних з тиском, мінімізує кризи. Тому варто підібрати собі відповідний плей-лист: вам не буде нудно гуляти чи їхати на роботу, а музика тим часом буде покращувати ваш стан.

Лікування хвороб музикою

Також є дослідження, що показують покращення роботи щитовидної залози, нирок та шлунка після регулярного прослуховування композицій з арфою, скрипкою або класичних творів. Крім того, регулярне присвячення часу музиці, зменшуючи стрес, гарно впливає на лікування виразок і гастриту.

Як краще лікуватися музикою?

Докладні поради можуть дати лише спеціалісти, спираючись на індивідуальні показники кожної людини. Проте є кілька універсальних правил:

  • Намагайтеся не засинати з навушниками і не вмикати музику для сну. Уві сні мозок краще відновлюється в тиші, а різка зміна композицій може негативно вплинути на його функціонування, злякати вас чи посилити тривожність і втому.
  • Не займайтеся музичною практикою в період загострення хронічних хвороб, або коли відчуваєте сильну втому. В таких ситуаціях заняття можуть лише нашкодити, тож замініть їх на прослуховування або просто відпочиньте іншим способом.
  • Навіть якщо вам кажуть, що заняття потрібні або радять лише певний інструмент чи стиль, не робіть цього, якщо вам не подобається. Музика надихає та лікує лише тоді, коли це подобається. Примусова гра чи слухання того, що не до смаку не дасть користі, лише втомить.
  • Намагайтеся не підсилювати тривожність, сум чи інші негативні ментальні стани занадто сумною музикою, в такі періоди підбирайте бадьорі або нейтральні композиції.

А головне, щоб музика була вам до вподоби. Лікування музикою – чудова нагода не тільки зміцнити здоров’я, але й підняти настрій. Тому опирайтеся не тільки на поради лікаря, але й на власні відчуття. Слухайте музику, грайте та будьте здоровими!

Залишити коментар

Яндекс.Метрика