«Пиріг і Батіг»: гурт, що дає новій голос забутим поетам

«Пиріг і Батіг» — відносно новий проєкт львівського музиканта і художника Мар’яна Пирога, що має на меті популяризацію поетичної спадщини українських митців 1920-1930 років (та інших епох, від Шевченка до Стуса). Деколонізація та деокупація пам’яті, розвінчування штучних міфів московської пропаганди, відновлення репутації митців та зміна оптики на сучасну — людянішу та мистецьку — так у загальних рисах можна описати творчість гурту.

«Пиріг і Батіг»: гурт, що дає новій голос забутим поетам

Історія

Гурт «Пиріг і батіг» створений 2020 року, та ідея, яку він реалізовує, багато років зріла в душі Мар’яна Пирога (до речі, справжнє прізвище музиканта Пирожок, а Пиріг — псевдонім, похідний від нього).

В 2010-х він заснував «ГИЧ Оркестр», та згодом відчув, що гурт його обмежує, і перейшов до сольної творчости. В 2016 році почав роботу над триптихом «Польовий», перша частина якого — альбом «Поетичний» — цілком базувалася на ранніх віршах Павла Тичини. Композиція «Гаї шумлять», котра в 2024 році набрала шаленої популярності, вперше була записана тоді ж у 2016 році. Друга частина триптиху — альбом «Містичний» — містила авторські пісні, а третя — альбом «Солов’їний» — обробку народних пісень.

Саме у напрямку пісенної обробки віршів старих українських поетів Мар’ян планував працювати, засновуючи новий гурт. У 2021 році «Пиріг і батіг» презентували альбом «Сьпівомовний», де сучасна концептуальна обробка підкреслила красу і універсальність співомовок Степана Рудницького.

2023 року вийшов другий альбом «Зелений» на вірші Богдана-Ігоря Антонича. Це вельми вдалий мистецький експеримент, що одночасно заглиблює слухача і у містично-екзистенційну лірику поета, і в контекст епохи, коли вона писалася.

2024 року з’явився альбом «Замордовані. Подзвін перший» — перша частина запланованого триптиху, присвяченого українським поетам, котрих було вбито кремлівським режимом. .

Склад гурту

Окрім засновника, котрий є головним вокалістом та гітаристом, до складу гурту входять музиканти, котрі грають на класичних та старовинних українських інструментах та подеколи виконують вокальні партії.

  • Маркіян Турканик — скрипка та альт,
  • Олександр Марусяк — тромбон, сакбут,
  • Всеволод Садовий — перкусія,
  • Марк Токар — контрабас,
  • Криштоф Віков — фагот.
«Пиріг і Батіг»: гурт, що дає новій голос забутим поетам

Згодом Марусяк, Садовий і Токар вийшли з гурту, натомість доєдналися Артем Каменков (контрабас), Юрій Хвостов (гобой) та Лесик Omodada (перкусія).

Діяльність після повномасштабного вторгнення

Після 2022 року «Пиріг і Батіг» продовжує свою просвітницьку діяльність, дає переважно благодійні концерти, збираючи гроші на потреби ЗСУ. На хвилі патріотичного піднесення та зацікавленості у національній культурі гурт набув популярності та значно розширив свою слухацьку аудиторію.

2023 року, після деокупації значної частини Сумської та Харківської областей, «Пиріг і батіг», за підтримки БФ «Артдача» разом із командою проєкту UkraЇner, здійснили тур містами та селами Слобожанщини. Музиканти здійснили 10 запланованих концертів, грали у сільських клубах або ж під відкритим небом, послухати ти виступи могла необмежена кількість охочих безкоштовно або ж за добровільні пожертви на потреби війська. Вони відвідали Слатине, Коробочкине, смт Чкаловське, Балаклію, Ізюм, Циркуни, Шевченкове, Старий Салтів, Кутузівку.

Мар’ян Пиріг відзначав, що для гурту і для нього особисто цей тур мав величезне значення, адже Слобожанщина — земля, що викохала безліч українських митців, від Сковороди до ліриків 1920-1930-х років, котрими захоплюється музикант. Тут, у понівечених окупантами містах Харківщини, він по новому відчув тяглість традиції та творчий зв’язок із ними.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика