Як підібрати музику для роботи

Не так давно вчені встановили факт, що емпіричним шляхом пізнала в житті майже кожна людина – під музику працюється краще. Музика водночас відволікає від нудьги та парадоксально допомагає зосередитись. Але! Важливе уточнення – для цього ефекту не підійде будь-яка пісня. Тож спробуємо розібратись разом у цій суперечливій «науці».

Після того, як органи слуху передають музику до кори головного мозку, починається процес впізнавання та інтерпретації сигналу, що надходить. В залежності від того, відома вам ця музика чи не відома, швидка вона чи повільна, радісна чи сумна, тиха чи голосна, зі словами чи ні, людський мозок буде реагувати на неї по-різному.

Треба також наголосити, що мова йде про пересічну людину, не враховуючи індивідуальні особливості, які можуть бути майже полярними.

Музика під час роботи

Для чого вам музика?

Як ми вже казали раніше, музика допомагає побороти нудьгу, тому найбільш ефективною вона є для тих, хто виконує здебільшого механічну роботу. Якщо завдання повторюються, та не потребують постійного складного аналізу з боку працівника – це ідеальний варіант.

Втім, музика все ж відволікає – емоції, асоціації, спогади завжди йдуть з нею «у комплекті». Згідно з описаним вище процесом передачі музики та її усвідомлення, стає зрозуміло, що навіть на несвідомому рівні вона витрачає мозкові ресурси, заповнюючи «оперативну пам’ять». Тож, якщо вам потрібно щось запам’ятовувати, аналізувати, обчислювати, музика може навіть заважати. Але водночас вона може заглушати сторонні подразники, та нівелювати заподіяну ними шкоду.

Як пропри усі «але» знайти ідеальний баланс? Треба максимізувати корисні якості музики, та мінімізувати шкідливі.

Ідеальний баланс

По-перше, краще обрати музику, що вам відома. Запам’ятовувати нові ритмічні структури та слова – витрачати вельми обмежені ресурси. До речі про слова — потрібно обрати музику без слів, або ж з найпростішим текстом. Це також здається досить очевидним та не потребує окремого пояснення: мінімум слів – мінімум зайвої інформації.

Але не усім подобається виключно інструментальна музика, вокал й досі є одним з найважливіших музичних інструментів, навіть коли не передає мовленням конкретну інформацію. Проте є вихід і з цієї складної ситуації – потрібно просто слухати спів мовою, якою ви не володієте. Це хіба не єдина причина, що позитивно вирізняє «одномовну» людину на фоні поліглотів.

По-друге, навіть якщо ми позбавились слів, залишається основа музики – ритмічна структура. Як і у випадку із словами, простота є більш бажаною.

Робота і музика

Спрощуючи, можна зробити висновок що поп-музика для наших потреб краща аніж IDM. Під час наукових експериментів працівники, що слухали поп-музику, значно краще виконували завдання вчених.

Неочевидні лайфхаки

  • Краще притримуватись середньої гучності програвання. Занадто голосна музика заважає концентруватися, а тиха – змішується із звуками оточення.
  • Робіть паузи. Вимикайте музику на час розмов, обіду, нарад тощо. Це дозволяє відпочити від музики та «перезавантажити» мозок.
  • Щоб мозок не звик до порядку пісень у плейлисті, кожен раз використовуйте «випадкове програвання». Для цієї ж цілі «розбавляйте» плейлист декількома несподіваними піснями, що не дадуть вам занудьгувати.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика