Як розвинути музичну пам’ять?

Гарна пам’ять – чудова риса нашого мозку, яка приносить користь щодня. Тому над її розвитком можна і потрібно працювати всім. Особливо, якщо ваша професія або хобі пов’язані із музикою. Ось кілька порад стосовно того, як покращити музичну пам’ять.

Основні поради для покращення музичної пам’яті

  1. Створюйте плей-листи. Хаотичне прослуховування музики має свою користь, але для покращення пам’яті більш доцільним буде створення кількох списків, які можна прослуховувати, міняючи в певні періоди (наприклад, щотижня). У ці списки можна включити як музику одного типу (джаз, класика, тощо), так і різні за характером композиції, щоб розвивати також смак і знайомитися з новим звучанням.
  2. Розділяйте твори, які вивчаєте або часто прослуховуєте, на умовні логічні відрізки, намагайтеся запам’ятати їх послідовність. Це дозволить не тільки розібрати структуру твору та зрозуміти його, але й покращить автоматичну пам’ять та реакцію під час виконання музичних композицій.
  3. Пам’ять виконавця нерозривно пов’язана зі слухом, тож сліпе прослуховування буде не таким корисним, як гра або спів. Навіть якщо ваші перші спроби не будуть особливо вдалими, мозок уже сформує потрібні нові нейронні зв’язки. Це дозволить більш ефективно вивчити навіть складні і довгі твори.

Репетиція

Ви помічали, що задані вірші у школі вчилися та запам’ятовувалися неоднорідно? Перші строфи, які частіше за все повторювалися, викарбувалися в пам’яті краще. Те ж саме відбувається при вивченні пісень та інших музичних творів. Щоб уникнути цієї помилки, кожне заняття починайте не з початку твору, а нової ланки. Для цієї вправи неабияк згодиться описаний вище навик розбирати композицію на умовні, зручні для вас частини.

Основні підходи до вивчення музики

Наша пам’ять працює по-різному, і вам потрібно зрозуміти, які саме умови покращують процес навчання музиці. Наприклад, хтось має візуальну пам’ять і краще розуміється із нотним зошитом, а іншим митцям простіше переходити одразу до звуку. Тому можна обрати методи, що стануть у нагоді кожному з типів людей:

  • «Візуали» можуть переписати потрібний матеріал від руки, це гарно допомагає запам’ятати складні моменти музичних творів.
  • «Аудіали» можуть проспівати ноти навіть просто голосом або програти кілька разів твір на інструменті.
  • «Тактили», яким гарно вдається пам’ятати фактури та доторки, можуть одразу переходити до виконання мелодії на інструменті, навіть якщо це спершу буде складно.

Тактильні відчуття

Пам’ять також покращує прослуховування та виконання творів різної складності. Не беріться часто за важкі твори і звертайте увагу на простіші композиції. Але при цьому не забувайте підвищувати загальний рівень складності, щоб покращувати власну майстерність. Крім того, гарна пам’ять – та, яку використовують за призначенням. Тому на заняттях повторюйте ті твори, які вже колись учили.

Варто розуміти, що наша пам’ять не безмежна і часто мозок втрачає ефективність через перевтому. Не можна вимагати постійного напруження функцій запам’ятовування, адже це може нашкодити організму та викликати емоційне вигоряння і навіть відразу до зайнять музикою.

Саме тому ще одна порада музикантам і учням — влаштовувати «дні тиші», позбавлені прослуховування будь-якої музики, слідкуйте за повноцінним сном та відпочинком і не ознецінюйте власні досягнення, навіть якщо вони здаються мізерними. Лише наполеглива, але правильно організована, кропітка праця над собою дозволить вам розвинути музичну пам’ять і стати успішним виконавцем.

One Comment

  1. Copoka Liliya
    Спасибі.дуже цікаво.
    Залишити коментар 16.03.2020 at 12:42

Залишити коментар

Яндекс.Метрика