Гурт «Скрябін»

Гурт «Скрябін» — це унікальне поєднання стилів та напрямків у спектрі від синті-попу до техно та поп-року. Вирішальною складовою успіху гурту була харизма засновника і незмінного (до самої смерті у 2015 році) учасника, автора більшості пісень, вокаліста Андрія Кузьменка, відомого як Кузьма.

Історія і творчість

Гурт почав свій шлях з містечка Новояворівськ на Львівщині. Майбутні учасники «Скрябіна» грали у кількох місцевих рок-гуртах, що поступово розпалися. Усі вони були пов’язані зі студією «Sпати» (Студія Патологічної Тиші), де познайомилися та поступово почали творити музику разом.

Ранній Скрябін

Перший склад «Скрябіна»

З часом склад гурту змінювався, перша команда протрималася майже без змін більше 10 років:

  • Андрій Кузьменко (Кузьма) — вокал;
  • Ростислав Домішевський (Рой) — бас-гітара;
  • Сергій Гера (Шура) — клавішні;
  • Ігор Яцишин — ударні;
  • Олександр Скрябін — звукорежисура.

Тексти та музику писали Кузьма і Рой.

Першою спільною піснею для них стала «Feel The Pain» («Чуєш Біль») у англійській та українській версіях, записана на бобінний магнітофон влітку 1989 року. Згодом трек дав назву найпершому альбому з 12 пісень.

Стилістично альбом «Чуєш Біль» наближений до синті-попу та «нової хвилі». У цей час у музиці превалює синтезатор, ударні та бас в дусі пост-панку.

Історія назви

Рішення щодо назви будо спонтанним: зняли кліп, зібралися відправити запис на фестиваль авангардної музики, і треба було якось підписати гурт у титрах. Того дня на репетицію не прийшов лише Олександр Скрябін, тож хлопці задля жарту вирішили підписати кліп його прізвищем.

Назва вийшла короткою та зручною для запам’ятовування, до того ж у Олександра Скрябіна існував відомий тезка — російський композитор XIX ст.

Шлях до визнання

1991 року «Скрябін» вперше виступав на великій сцені, коли влітку гурт поїхав на фестиваль «Червона Рута». Того ж року на «Студії Лева» записали альбом «Мова риб» — класику раннього «Скрябіна». У ньому багато техно — на той час цей напрям був надзвичайно популярним.

Далі був альбом «Технофайт», на який значний вплив мали британський гурт «The Cure» та славетні «Depeche Mode» — романтично-депресивні тексти та електронна музика.

На початку 90-х «Скрябін» здійснив кілька поїздок до Німеччини старою «Побєдою», про що Кузьма написав через 10 років у книжці «Я, Побєда І Берлін». Там музиканти особисто познайомилися з гуртами, котрі раніше могли чути лише у аматорських записах.

З альбомом «Птахи» (1994) гурт стає відомим та популярним по всій крайні, «Скрябіна» запрошують на фестивалі, концерти, їхні пісні потрапляють у різні чарти.

1997 рік був піком популярності «старого» «Скрябіна» — саме тоді гурт мав перший за свою історію сольний концерт у Києві, а згодом здобув почесну нагороду у номінації «Найпопулярніший альтернативний гурт». Визнання спонукало гурт до пошуків нового звучання, і у максі-сингл «Танець Пінгвіна» (1998) з’являються риси танцювального рейву, а «Ми як машини» більше скидається на електронний рок.

Розкол

2000 року гурт випускає черговий альбом «Стриптиз», під час запису якого сварки між учасниками «Скрябіна» досягли критичного масштабу. Перспектива розпаду стала реальністю, коли наступний альбом «Модна країна» Кузьма записав з Шурою та сесійними музикантами, без участі решти гурту.

Розкол досяг точки неповернення 2004 року у дні Помаранчевої революції, коли музиканти підтримували протилежні табори конфлікту. Рой та Шура лишили гурт.

Новий склад

Оновлений «Скрябін» грав цілком інакшу музику: відмова від електроніки, звернення до більш живого виконання та класичних канонів популярного жанру. Перший альбом у новому складі — «Танго» — мав великий успіх. Після пошуків та підбору затвердився новий склад гурту:

  • Андрій Кузьменко — вокал, тексти, музика;
  • Костя Сухоносов — клавіші;
  • Олексій Зволінський — гітара;
  • Костя Глітін — бас-гітара;
  • Вадим Колісниченко — ударні;
  • Олена Розумна — бек-вокал.

Далі було майже 10 років плідної праці, коли щорічно гурт випускав нові альбоми. В цей час Кузьма брав участь у телевізійних проектах, «Скрябін» їздив по фестивалях, національних та закордонних турах, знімав кліпи, працював у колабораціях з іншими вітчизняними музикантами.

Андрій Кузьменко (Скрябін)

Загибель Андрія Кузьменка

Смерть Кузьми у автокатастрофі стала шоком для гурту та всієї країни. Відомо, що в той час гурт готував новий альбом, та його подальша доля невідома — пісні так і не покинули студію.

Здавалося, що без Кузьми не може бути «Скрябіна», проте отямившись від втрати, члени гурту вирішили продовжити концертну діяльність з сесійними вокалістами.

Вплив

«Скрябін» у багатьох вимірах був першим і єдиним: перший український гурт, що грав електронну музику. Перші, хто наважився пропустити через себе і транслювати вітчизняному слухачеві культуру нової хвилі, поп-року.

Багато кому з українських музикантів Кузьма особисто допомагав шукати власне звучання, інших надихав своїми сміливими експериментами. Святослав Вакарчук, лідер гурту «Океан Ельзи», відверто зізнався у інтерв’ю, що деякі західні музичні тренди він у юнацькі роки вперше почув саме у піснях «Скрябіна».

Залишити коментар

Яндекс.Метрика