Музичний жанр синті-поп

Синті-поп, також відомий як технопоп — напрямок музики, що з’явився наприкінці 1970-х – початку 1980-х років під впливом постпанку «нової хвилі» (також відома як «нью вейв») та електронної музики. Назву напрямку дав музичний інструмент синтезатор, що тепер задавав настрій для усіх виконавців. Інакше кажучи, нема синтезатора — нема синті-попу.

Але важливо зазначити, що наявність у гурту синтезатора не робила його водночас належним до цього напрямку — для цієї течії характерно підкреслена «штучність» звучання (на відміну від спроб імітувати синтезатором «справжні» інструменти). Також важлива «механічність» ритму, тобто використання драм-машини замість традиційної ударної установки.

При цьому структура композиції пісень може не відрізнятися принципово від поп-пісень, а ось тематично різниця була суттєва — синті-поп намагався частіше розмовляти зі слухачем на суспільно-політичні теми та обговорювати моральні проблеми.

Гурт Duran Duran

Історія виникнення жанру

Музиканти використовували синтезатори вже десятиріччя до появи синті-попу — вперше інструмент здобув світове визнання, коли у 1968 році була видана «платинова» платівка Венді Карлоса, який виконував твори видатного композитора Баха на синтезаторі Муга.

Водночас синтезатори активно використовували гурти, що виконували психоделічний рок, такі як Pink Floyd, The Doors, пізні The Beatles тощо. В свою чергу, під впливом психоделічного року з’являється краут-рок (найвідоміший представник – німецький гурт Kraftwerk), де, власне, рок відступав у тінь, а «першу скрипку» грала електроніка.

Трохи пізніше андеграундному електронному року на зміну прийшли «чисті» електронщики – Jean Michel Jarre, Giorgio Moroder та ін. Треба підкреслити, що синті-поп – це явище майже цілковито європейське, безпосередній вплив на нього музики наприклад з США був незначним. Саме тому гурти, що виконували синті-поп, приймали активну участь у другій хвилі «британського вторгнення» до США.

Перші успіхи та прорив

Створений у 1978-му році гурт Duran Duran з британського Бірмінгему став одною з перших ластівок синті-попу, миттєво здобувши величезну популярність, підкоривши незабаром США а згодом і весь світ. Пізніше вокаліст Саймон Ле Бон охарактеризував творчість Duran Duran як «гурт, під музику якого танцють, поки падають бомби» — дуже влучне визначення для багатьох синті-поп проектів.

Створений на два роки пізніше за Duran Duran, Depeche Mode і досі залишається одним із найвідоміших та найвпливовіших гуртів у світі. Не зважаючи на те, що до «чистого» синті-попу цю команду давно не відносять, вони стали взірцем жанру, та натхненниками другої хвилі послідовників, а також для музикантів, що працювали в інших напрямках: від електроніки до року.

Eurythmics, хоча і не проіснували так довго як Depeche Mode, однією піснею «Sweet Dreams (Are Made of This)» довели, що жанр здатен підкоряти не тільки прихильників, але й ставати безперечним хітом, підкорюючи чарт за чартом. Ще одну величну пісню подарував слухачам «недовговічний» дует Soft Cell. Їхня «Tainted Love» стала, мабуть, не менш відомою. Цікаво, що на обидві ці пісні свого часу зробить кавери виконавець іншої епохи та іншого жанру – гурт Marilyn Manson.

Розквіт жанру

Концерт гурту Pet Shop Boys

Допоки першовідкривачі завойовували перше визнання, з відставанням буквально в п’ять років з’явилася велика плеяда гуртів, що, разом із «старшими товаришами», будуть формувати обличчя не тільки синті-попу, але й усієї світової музики. Серед таких гуртів можна виділити Pet Shop Boys, котрий досяг світової відомості наприкінці 1980-х завдяки хітам «It’s A Sin», «Rent», «Heart» та ін.

Ще один гурт, який «підривав» чарти разом з британськими колегами — норвезький A-ha. Сингл за синглом вони підкорювали публіку та вже до 1991 року видали платівку кращих хітів «Headlines and Deadlines».

На радянському та пострадянському просторі під впливом західних колег також з’являлись гурти які надихались синтіпоповими мелодіями. Серед них можна виділити гурти «Телевизор», «Биоконструктор». До середини 1990-х сінті-поп виконував культовий український гурт «Скрябін».

До кінця 1990-х жанр поступово занепадає та трансформується, на плаву залишаються лише найбільш видатні виконавці, такі як Depeche Mode, A-ha тощо, але й вони шукають новий звук та нові засоби вираження.

Залишити коментар

Яндекс.Метрика