Музичний слух: міфи та реальність

Кожен із нас хоч раз у житті чув вислів про наявність музичного слуху. Навколо цього терміну склалося немало міфів та домислів, але не всі вони мають стосунок до реальності. Давайте розглянемо, що є правдою, а що – брехнею.

Що таке музичний слух?

Часто під цим терміном пересічні люди мають на увазі або над унікальний божий дар до музики, або просто вміння попадати в ноти в караоке. Насправді, музичний слух є сукупністю здібностей, які дозволяють правильно виконувати твори – як інструментальні, так и і вокальні. Так, людина, наділена музичним слухом, має:

  • Відчувати та сприймати певні музичні якості (тембр, висота, гучність твору чи партії);
  • Сприймати функціональні зв’язки в окремому творі (такт, ритм, мелодія, гармонія).

Музичний слух - що це?

Як бачите, все не настільки важко та недоступно: потрібно лише правильно сприймати музичний твір, його внутрішню гармонію та вимоги до виконання.

Міфи про музичний слух

По-перше, вміння виконувати твори часто вважають нереальним, недоступним усім людям. Якщо поталанить і ви з першого разу зможете виконати якусь пісню при слухачах, то шансів на визнання у вас музичного дару побільшає. Але коли людині спочатку не вдається виконати правильно, відчути ритм або висоту мелодії, вона майже приречена на критику та звинувачення у відсутності музичного слуху.

Але не варто путати слух із хистом. Звісно, одні люди наділені умінням більшим, аніж інші. Але це питання не тільки обдарованості, але й досвіді. Наполеглива праця та бажання навчитися допоможуть пристойно оволодіти певним репертуаром навіть тим людям, які ніколи не займалися музичною творчістю. Тож теорія про те, що музичний слух може бути лише вродженим – неправильна. Його можна набути.

Є також така легенда про «абсолютний музичний слух», але вона також дещо натягнута. Звісно, якийсь відсоток музикантів та співаків мають такий талант та практику, що різко виділяються навіть серед інших профі. Але абсолютний слух – не стопроцентний дар. Це гігантська робота, частіше за все, невпинна освіта, в тому числі й вища. Тому, навіть на прикладі таких унікально обдарованих музикантів, як Вольфганг Амадей Моцарт, або співаків, як Фредді Мерк’юрі, можна зробити висновок:

Ніякий, навіть непересічний, талант, не може бути розвиненим без гігантської праці та наполегливості.

Музичний слух можно розвинути постійними тренуваннями

Правда про музичний слух

По-перше, ви повинні зрозуміти: дуже точний музичний слух ми використовуємо щодня. Кожна людина відрізняє голоси своїх близьких та знайомих, а також величезний спектр емоцій в тембрі. Також слух допомагає нам у щоденних зайняттях – від готування їжі до пересування по вулиці.

А це вже – неабияке уміння мозку. Тож, щоб досягти  успіхів у творчості, треба лише допомогти йому орієнтуватись у музиці. Для цього можна знайти курси, репетитора або уроки онлайн, чи обрати якусь із доступних вам музичних шкіл.

Використовуючи слух, розвинений простим життям, ви зможете навчитися спочатку слухати, а потім і повторювати прості та більш складні мелодії голосом чи інструментом. Ось декілька простих порад:

  • Ніколи не кривляйтесь, навмисне співаючи погано, так ви псуєте слух.
  • Підберіть колекцію музики до смаку, в якій досить прості мелодії та доступні вокальні партії та слухайте у вільний час.
  • Якщо вчитеся грати на інструменті, намагайтесь робити це якомога частіше: лише активне використання умінь спроможне їх розвинути.

Нарешті, ніколи не мотивуйте себе через негативний спектр емоцій. Гарний настрій та упевненість в успіху дозволить вам почуватися спокійніше, розслабитися та досягти успіхів, розвінчуючи міфи про музичний слух!

Залишити коментар

Яндекс.Метрика